CHP’li Nazlıaka: “Kadınların Soyadını Tek Başına Kullanması Yasaklanmamalı”

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

AYM Kararına Rağmen 9’uncu Yargı Paketi Eleştirisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen, 9’uncu Yargı Paketi ile kadınların soyadlarını tek başına kullanmasının yasaklanmaya çalışıldığını belirterek, bu durumu hukuksuz olarak nitelendirdi. Nazlıaka, “Kimlik mücadelemiz, var olma mücadelemizdir” dedi.

Açıklamada Vurgulanan Hukuksuzluk

CHP’li Nazlıaka, AKP’nin Meclis Başkanlığına sunduğu ‘9’uncu Yargı Paketi’ olarak bilinen Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ne ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Nazlıaka, “AKP iktidarı, Anayasa Mahkemesi’nin kararını bir kez daha tanımadı. AYM kararına rağmen, 9’uncu Yargı Paketi ile kadınların soyadlarını tek başına kullanması yasaklanmaya çalışılıyor. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Kimlik mücadelemiz, var olma mücadelemizdir” ifadelerini kullandı.

Kazanılmış Haklara Sahip Çıkılmalı

Nazlıaka, yıllardır süren mücadelenin hukuki bir zafer elde ettiğini ancak kazanılmış haklarından vazgeçmeyeceklerini vurguladı. Medeni Kanun’un 187’nci maddesinin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini hatırlatan Nazlıaka, kadının evlendikten sonra istediği takdirde bekarlık soyadını tek başına kullanabileceğine dair kararın gerekçesine dikkat çekti.

CHP’li Nazlıaka, aile bütünlüğünün soyadı ile sağlanamayacağını vurgulayarak, “Kazanılmış haklarımızı budamak dışında bir adım atmak istemiyoruz. Aile bütünlüğü aynı soyadını kullanarak sağlanmaz. Aile bütünlüğünün sağlanması için şiddetsiz, sömürüsüz bir toplumun inşasına yönelik adım atılmalıdır” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!