Enerji Bakanı Bayraktar’dan Elektrik ve Benzin Fiyatları Açıklaması

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Bayraktar: Pandemi Sonrası Enerji ve Emtia Fiyatları Arttı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Katıldığı bir canlı yayında elektriğe yapılan zam ve yüksek benzin fiyatları hakkında açıklamalarda bulundu. Son alınan zam kararına ilişkin Kanal 7’de katıldığı programda açıklamalarda bulunan Bayraktar, fiyat artışlarında pandemi sonrası emtia ve enerjide fiyat artışının rolü olduğunu kaydetti.

Emtia ve Döviz Fiyatları Benzin Fiyatlarını Etkiliyor

Emtia nedeniyle fiyatlar üzerinde baskı olduğuna işaret eden Bayraktar, benzin fiyatlarının yüksek bulunmasına ilişkin de konuştu. Bayraktar, “Zaman zaman soruluyor niye benzin fiyatları Türkiye’de düşmüyor? Çünkü bir başka değişken daha var ürünlerimizde. Yani döviz fiyatı da önemli” ifadelerini kullandı.

Devletin Enerji Fiyatlarına Yaptığı Destekler

Bayraktar, vatandaşların en az şekilde etkilenmesi için ellerindeki imkanları sunduklarını belirterek, “Yüzde 38’lik bir elektrik fiyat değişikliği var ama doğal gazda 293 milyar lira, elektrikte ise yaklaşık 291 milyar liralık devletin bir desteği var. Toplamda 20 milyar dolara yakın bir paradan bahsediyoruz” dedi.

Yüzde 38’e Varan Elektrik Fiyatı Artışı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), mesken dahil elektrik tarifelerine yüzde 38’e varan oranda zam yaptı. 100 kilovatsaat elektrik tüketimi olan bir mesken abonesi için ödenecek tutar 207,23 TL’ye yükseldi. Yeni tarife, 1 Temmuz 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacak.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!