Europol’den Açıklama: Canlı Yayın Platformlarındaki Çocuk İstismarıyla Mücadele Operasyonu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

32 Personel ve 10 Ülke Operasyona Katıldı

Europol’ün açıklamasına göre, dünya genelinde canlı yayın platformlarını kullanarak insan tacirlerine çocukları istismar etmeleri için ödeme yapan kişileri tespit etmeyi amaçlayan operasyonda 10 ülkeden 32 personel görev aldı.

12 Bin Müşteri ve 100 Satıcının Hesapları İncelendi

Uzman ekip, Filipinler’de çocukları cinsel olarak sömüren suç şebekelerine yönelik soruşturmalardan elde edilen on binlerce görüntü ve videodan elde edilen veriler ile 12 bin müşteri ve 100 satıcının hesapları üzerindeki çevrim içi konuşmaları analiz etti. Araştırmalar sonucunda canlı yayınlarda çocukların istismar edilmesi için para ödeyen 197 kişiye dair yeni ipuçları tespit edildi.

Canlı Yayında Çocuk İstismarı Endişe Verici Bir Şekilde Artıyor

İstismara uğrayan çocuklardan bazılarının 3 – 4 yaşlarında olduğu tahmin edilirken, her geçen gün artan sayıda alıcı ve çocuk taciri, çocuk istismarını canlı yayın platformlarında izlemek için ödeme yapmaya devam ediyor. Bazı suçluların Filipinler’e seyahat ederek çocuklara cinsel istismarda bulunduğu da belirlendi. Çevrim içi istismarın şifreli bağlantılar üzerinden gerçekleşmesi ve az miktarda dijital kanıt olması suçluların tespitini zorlaştırıyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!