Fransa’da Olimpiyat Oyunlarına Yönelik Saldırı Planı İddiası

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Çeçen Kökenli 18 Yaşındaki Zanlı Tutuklandı

Fransa’da, Olimpiyat Oyunları sırasında bir futbol stadyumuna saldırı planladığı iddia edilen İslamcı ideolojiden etkilenen Çeçen kökenli 18 yaşındaki bir kişi tutuklandı.

Yüksek Alarm Durumu

Yetkililer, 22 Mayıs’ta Saint-Etienne’de yakalanan zanlının, İslamcı kökenli bir saldırıya dair deliller bulunduğunu belirtti. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Fransa’da 26 Temmuz’da başlayacak Olimpiyatlar öncesinde yüksek alarm durumunda olduklarını açıkladı.

Zanlının Evinden Çıkan Deliller

Zanlının, bilgisayarında ve telefonunda stadyumun fotoğraf ve videolarının bulunduğu iddia edildi. Darmanin, zanlının Geoffroy-Guichard Stadyumu’ndaki seyirci ve güvenlik güçlerine saldırmayı planladığını belirtti.

Yüksek Güvenlik Önlemleri

Fransız hükümeti, yaklaşık 20 bin asker ve 40 binden fazla polis memurunu Olimpiyatların güvenliğini sağlamak için görevlendirirken, diğer ülkelerden de yaklaşık 2 bin asker ve polis memuru desteği alacaklarını duyurdu.

Son Yıllardaki Saldırılar

Fransa, son yıllarda yaşanan saldırılar arasında Ortaokul öğretmeni Samuel Paty’nin öldürülmesi gibi acı olaylara da tanıklık etti. Paris komitesi, Fransız yetkililerin Olimpiyatların güvenliğini sağlamak için gösterdikleri çabaları takdir etti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!