İsviçre’de Gerçekleşen Ukrayna Barış Zirvesi Uluslararası Gündemde

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

90 Ülkeden Üst Düzey İsimlerin Katıldığı Zirvede Bazı Ülkeler İmza Atmadı

Bugün İsviçre’de gerçekleşen Ukrayna Barış Zirvesi, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın devam ettiği bir dönemde uluslararası kamuoyunun gündemine oturdu. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 90 ülkeden üst düzey isimlerin katıldığı etkinlikte, nihai bildiride Suudi Arabistan, Hindistan, Güney Afrika, Tayland, Endonezya, Meksika ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin imza atmadığı açıklandı. Brezilya ise “gözlemci” konumunda olmasına rağmen imza atmayan ülkelerden biri olarak öne çıktı.

Ukrayna Lideri Zelenskiy’den Barış Çağrısı

Buergenstock’ta gerçekleşen 2 günlük etkinlikte konuşan Ukrayna lideri Volodimir Zelenskiy, “Umarım bir an önce sonuca ulaşabiliriz” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, Batılı ülkelerden gelen destek ile uluslararası hukukun üstünlüğünün yeniden tesis edilmesini umut ettiğini belirtti.

Zirveden Çıkan Sonuçlar

Pazar günü İsviçre’de düzenlenen Ukrayna zirvesinin sonuç bildirgesinde, Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının “büyük çaplı insani acı ve yıkıma” neden olduğu vurgulandı. Ancak barışa giden yolun tüm tarafların katılımını gerektirdiği belirtildi. Bildiride, “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna’ya karşı devam eden savaşı, büyük çaplı insani acılara ve yıkıma neden olmaya ve küresel yansımaları olan riskler ve krizler yaratmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!