İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulamasında Değişiklik Yapıldı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Cumhurbaşkanı kararıyla ilgili yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı. Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, değişiklik detayları hakkında bilgi verildi.

Yerli Üretimi ve Cari Dengeleri Koruma Amacıyla İthalat Politikaları Yenileniyor

Ticaret Bakanlığı, uluslararası anlaşmalar, tüketici güvenliği, kamu sağlığı, yerli üretimin desteklenmesi, yurt içine yatırımların teşviki ve cari açığın azaltılması gibi amaçlar doğrultusunda ithalat rejimi kararları alıyor. Bu kapsamda, gümrük vergisi uygulanan ülkelerdeki ekonomik ve ticari gelişmeler göz önünde bulundurularak ilave gümrük vergileri düzenli olarak güncelleniyor.

İthalat Değerinin %40’ı veya 7 bin dolar/adetin Yüksek Olanına İlave Gümrük Vergisi Uygulanacak

Yapılan değişiklikle, 8703 Gümrük Tarife Pozisyonu altında sınıflandırılan konvansiyonel ve hibrit binek otomobillerin Çin menşeli olanlarının ithalatında, ‘ithalat değerinin %40’ı veya 7 bin dolar/adetin yüksek olanı uygulanacak’ şeklinde ilave gümrük vergisi belirlendi.

Değişiklik 30 Gün Sonra Yürürlüğe Girecek

Yerli üretimin, istihdamın, dış ticaretin ve cari işlemler dengesinin korunması ve geliştirilmesi hedefiyle alınan bu karar, 30 gün sonra yürürlüğe girecek ve ithalat politikalarındaki etkin düzenlemelerin devam edeceği vurgulandı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!