Kazakistan’ın Başkenti Astana’da ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi Toplanıyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi’ne Katılacak

Kazakistan’ın başkenti Astana’da 3-4 Temmuz‘da gerçekleştirilecek ŞİÖ Devlet Başkanları Zirvesi‘ne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Zirveye, Kazakistan, Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, İran, Hindistan ve Pakistan gibi üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra, gözlemci ve diyalog ortakları olan Belarus, Moğolistan, Azerbaycan, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkmenistan liderlerinin de katılımı bekleniyor.

Üst Düzey Ziyaretler Ticaret ve Siyasi İlişkileri Artırıyor

Türkiye’nin son dönemde ŞİÖ üye ülkeleriyle siyasi ilişkilerinin gelişmesi ticari ve ekonomik yansımaları da beraberinde getiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bakanlar düzeyindeki ziyaretlerle Rusya, Kazakistan, Özbekistan ve Çin gibi ülkelerle ilişkiler güçlenirken, enerji sektörüne yönelik ziyaretler ve anlaşmalar da önem kazanıyor.

Ulaştırma Projeleri Ticarete Etki Ediyor

Enerji anlaşmaları ve projelerinin yanı sıra ticaretin artırılması amacıyla söz konusu ülkeleri birbirine bağlayan ulaştırma ve altyapı projeleri dikkat çekiyor. Türkiye’nin de içinde yer aldığı Orta Koridor girişimi ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu gibi projeler, bölgenin ekonomik entegrasyonuna katkı sağlıyor.

Türkiye’nin ŞİÖ Ülkelerine İhracatı Artıyor

Son beş yılda Türkiye’nin ŞİÖ üye ülkelerine ihracatı yüzde 85’in üzerinde artış gösterdi. 2019’da 14,1 milyar dolarlık ürün ihraç edilirken, bu rakam 2022’de 23 milyar dolara kadar yükseldi. 2023’te gerçekleştirilen ihracatın payı ise Türkiye’nin toplam ihracatının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturdu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!