LGS Tercih Süreci ve Yerleştirmeler Hakkında Bilgilendirme

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

LGS Sınav Sonuçları Yarın Açıklanacak

Ortaokul 8. sınıfta eğitim gören 1 milyon 38 bin 192 öğrenci, 2 Haziran’da gerçekleştirilen LGS kapsamındaki merkezi sınavın sonuçlarını heyecanla bekliyor. Sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Tercih Süreci Ebeveyn Kılavuzu Yayımlandı

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, LGS tercih sürecine yönelik ailelere destek olmak amacıyla “Tercih Süreci Ebeveyn Kılavuzu”nu internet sitesinde yayımladı. Kılavuzda tercih süreci, lise türleri, nakil işlemleri ve yerleştirmelerle ilgili detaylı bilgiler yer alıyor.

Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu Yayımlanacak

Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da yayımlanacak. Liselere yerleştirme süreci başlayacak ve öğrenciler tercihlerini yapabilecek.

Yerleştirmelerde 3 Farklı Şekil Uygulanacak

Liselere yerleştirmeler yerel yerleştirme, merkezi yerleştirme ve pansiyonlu okullara yerleştirme olmak üzere 3 şekilde yapılacak. Öğrenciler tercihlerini yaparken belirli kriterlere dikkat etmeleri gerekecek.

Tercih Danışmanlığı Hizmeti Verilecek

MEB, öğrencilere tercih sürecinde destek olmak amacıyla rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlar aracılığıyla “tercih danışmanlığı” hizmeti sunacak. Tercih danışmanlığı birimleri Türkiye genelinde öğrencilere rehberlik edecek ve bilgilendirecek.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!