Prof. Dr. Barış Salihoğlu’nun Marmara Denizi’nde Gerçekleştirdiği Çalışmalar

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Üç Farklı Araştırma ve Elde Edilen Sonuçlar

Prof. Dr. Barış Salihoğlu, Deniz Kaşifi ile birlikte Marmara Denizi’nde önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini açıkladı. 12-13 Ocak 2023’te Çınarcık Çukuru, 13-17 Ocak 2023’te Çınarcık Çukuru Kapıdağ açıklarına kadar olan doğu-batı hattı ve 26-27 Kasım 2023’te Gemlik Körfezi’nde yapılan ölçümlerle ilgili bilgiler paylaştı.

İlk Aşamada İstanbul Boğazı’ndaki Jet Akıntısının Etkisi Gözlemlendi

İlk aşamada, kaşifi sabit bir ölçüm istasyonu gibi kullanarak İstanbul Boğazı’ndan çıkan jet akıntısının etkisini 24 saat boyunca gözlemlediklerini aktaran Salihoğlu, bu çalışmanın Boğaz jetinin Marmara Denizi’ni nasıl etkilediğine dair önemli veriler sunacağını belirtti.

İkinci Aşamada Doğu-Batı Ekseninde Ölçümler Yapıldı

İkinci aşamada, doğu-batı ekseninde 76 kilometrelik bir hat boyunca ölçümler yapıldığını ifade eden Salihoğlu, kış koşullarında bile birçok alanın oksijen yönünden fakir olduğunu ve bölgenin oksijen dengesinin incelendiğini açıkladı.

Kritik Körfezlerdeki Durum Değerlendirildi

Salihoğlu, Gemlik Körfezi ve diğer kritik körfezlerde yapılan ölçümler sonucunda, kirlilik ve oksijen seviyelerindeki değişikliklerin incelendiğini ve Marmara Denizi’nin geleceği açısından endişe verici bulgular elde ettiklerini belirtti.

Marmara Denizi için Öneriler

Oksijensizleşme sorununa dikkat çeken Salihoğlu, Marmara Denizi Eylem Planı’nın acilen hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, kentsel, endüstriyel ve tarımsal atıkların arıtılması ve tekrar kullanımının teşvik edilmesi gerektiğini önemle belirtti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!