Putin ve Aliyev Arasındaki Görüşmenin Detayları

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Putin ve Aliyev Arasındaki Görüşme

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile yaptığı görüşmede, iki ülke arasındaki yakın ilişkilere vurgu yaptı.

Ekonomik İlişkilerin Gelişimi

Putin, Rusya ile Azerbaycan arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin olumlu bir şekilde geliştiğini belirterek, ticaret hacminin 4,5 milyar doları aştığını ve 2024’ün ilk yarısında yüzde 13’lük bir büyüme kaydedildiğini açıkladı.

Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru

Putin, Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru’nun Azerbaycan’la altyapı alanındaki planların başında geldiğini ve enerji ile sanayi gibi diğer alanlarda da işbirliği fırsatları bulunduğunu kaydetti.

Bölgesel Konular

Görüşmede bölgesel konuların da konuşulduğunu belirten Putin, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine ve barış gündeminin ilerletilmesine destek vermeye hazır olduklarını dile getirdi.

Yakın İlişkilerin Yansımaları

Aliyev ise, Rusya ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin artmasıyla iki ülke ekonomilerinin aktif etkileşim içerisinde olduğunu vurgulayarak, ulusal para birimlerinin kullanımındaki artıştan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Geleceğe Dönük İşbirlikleri

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, Kuzey-Güney Ulaştırma Koridoru’nda kaydedilen olumlu ilerlemeleri vurgulayarak, bu projenin maksimum kullanımına ilişkin ortakların niyetlerinin örtüşmediğini belirtti.

İşbirlikleri ve Müzakereler

Liderler, ulaştırma, gemi yapımı, ilaç imalatı gibi alanlarda işbirliklerini ve Rus otomotiv şirketlerinin Azerbaycan’da üretim yapmasının sağlanmasını da konuştular.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!