Şanlıurfa’nın Göbeklitepe’si: Geçmişten Geleceğe

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Geçmişten Günümüze Göbeklitepe’nin Hikayesi

1963 yılında Örencik Mahallesi yakınlarında keşfedilen Göbeklitepe, 1986 yılında bir çiftçi tarafından bulunan heykel ile somutlaştı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 1995 yılında başlattığı kazılar sonucunda neolitik döneme ait 40 ila 60 ton ağırlığındaki yabani hayvan figürlü T biçimli dikili taşlar gün yüzüne çıkarıldı.

Göbeklitepe’nin Dünya Mirası Olarak Tanınması

2011 yılında UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne dahil edilen Göbeklitepe, 2018 yılında düzenlenen toplantıda Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Bu unvanla birlikte dünyaca ünlü hale gelen Göbeklitepe, 2019 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Göbeklitepe Yılı ilan edilmesiyle ziyaretçi sayısını artırdı.

Geleceğe Yönelik Bakış

2023 yılında yaşanan deprem ve sel felaketi ile Covid-19 salgınının etkisiyle ziyaretçi sayısında düşüş yaşansa da Göbeklitepe, 6 yılda 2 milyon 800 bin ziyaretçiyi ağırladı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, Göbeklitepe’nin sadece bir ören yeri olmadığını, aynı zamanda bölgenin ve ülkenin kültür turizmi açısından önemli bir lokomotif olduğunu vurguladı.

Aydın Aslan, Göbeklitepe’deki kazıların devam ettiğini ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yılın 12 ayı devam edebilecek şekilde desteklendiğini belirtti. Geçen yıl dünyanın en eski ve ilk boyalı domuz heykelini burada bulduklarını ifade eden Aslan, ziyaretçileri Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi’ne beklediklerini söyledi. Göbeklitepe’deki kazıların her dönemde farklı güzellikler ve buluntular sunduğunu ve bu yıl da yeni eserlerin keşfedilmesini beklediklerini dile getirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!