Sinema Destekleriyle Türk Sineması Güçleniyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Sinema Destekleme Kurulu, Türk Sinemasına Büyük Destek Sağlıyor

Sinema Destekleme Kurulu’nun belirlediği destekler, Türk sinemasının gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Bu destekler arasında 8’i İlk Uzun Metrajlı Kurgu Film Yapımı, 17’si Uzun Metrajlı Sinema Film Yapımı, 3’ü Ortak Yapım ve 2’si Çekim Sonrası projeleri bulunmaktadır.

Ödüllü Filmler Desteklerle Hayat Buluyor

Destek alan projeler arasında, dünyaca ünlü film festivallerinden ödüllerle dönen Mustafa Kara’nın “Mevsimlerin Ardından” filmi ve Ara Güler’in hayatını anlatan “Merhaba” filmi yer almaktadır. Yüksel Aksu’nun “Bak Postacı Geliyor” ve Emre Konuk’un “Halid Bin Velid: Allah’ın Kılıcı” filmleri de destek alan diğer önemli projeler arasındadır.

Animasyon Filmler de Destekleniyor

Destek alan animasyon uzun metraj projeleri arasında Rafadan Tayfa serisinin son filmi “Kapadokya Macerası” ve Atatürk’ün hayatını anlatan “Mustafa” yer almaktadır. “Mustafa” filminde Atatürk’ün çocukluk dönemi anlatılmakta olup yönetmen koltuğunda Semih Turalı ve Halil Öztürk bulunmaktadır.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemaya Destek Vermeye Devam Ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı bu yıl belgesel film yapımı, senaryo ve diyalog yazımı, kısa film yapımı, kısa animasyon film yapımı ve yerli film gösterimine toplam 44 milyon 891 bin Türk Lirası destek sağladı. Uzun metraj ve çekim sonrası türlerine ise 141 milyon 500 bin Türk Lirası destek verilerek, bu yıl sinema sektörüne toplamda 186 milyon 391 bin Türk Lirası aktarılmış oldu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!