Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı: İzmir’deki Yangınlarla İlgili Son Durum

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Bakan Yumaklı’dan Açıklamalar

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, İzmir’in Selçuk ilçesindeki yangın kriz merkezinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye genelinde 29 Haziran’da meydana gelen 44 yangının 11’inin yüksek riskli olduğunu belirtti.

Müdahale Durumu

Yumaklı, Torbalı ve Çeşme’deki yangınlar ile Balıkesir’deki Susurluk yangınlarının enerjilerinin düşürüldüğünü, tehdidin ortadan kalktığını vurgulayarak, Menderes ve Selçuk’taki müdahalelerin devam ettiğini aktardı.

Yangınla Mücadele Çalışmaları

İzmir’deki yangınlara 4 uçak, 8 helikopter, 80 kara aracı ve 480 personel ile müdahale edildiğini belirten Bakan Yumaklı, Menderes yangınına ise 5 uçak, 12 helikopter, 56 kara aracı ve 360 personel ile müdahale edildiğini ifade etti.

Halka Yapılan Çağrı

Yumaklı, hava sıcaklıklarının arttığı dönemde vatandaşların tedbirli olmalarını ve yangın riskine karşı hassas davranmalarını istedi. İnsan kaynaklı yangınların önlenebileceğine dikkat çekerek, Eylül ayına kadar alarm durumunda olunduğunu hatırlattı.

Yangınların Etkisi

Bakan Yumaklı, Selçuk yangını ile Menderes’teki yangında toplam 500 hektarlık alanın etkilendiğini ve hasarın yangınların söndürülmesinin ardından belirleneceğini paylaştı.

Sabotaj İddiaları

Yangınların çıkış nedenleriyle ilgili soruşturmaların devam ettiğini belirten Yumaklı, sabotaj ihtimaliyle ilgili olarak kolluk kuvvetlerinin soruşturmalarını bekleyeceklerini ifade etti.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!