Ticaret Bakanlığı 47 Milyon Lira İdari Para Cezası Kesti

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Bakanlık Denetimlerde 47 Milyon Lira Cezayı Açıkladı

Ticaret Bakanlığı, tarife ve fiyat listelerine ilişkin denetimlerde 47 milyon 43 bin 348 lira idari para cezası kesti. Perakende satışa sunulan mal ve hizmetlere ait etiket, fiyat listesi ve tarifelere ilişkin hususların 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunda ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde düzenlendiği belirtildi.

Değişen Yönetmeliklerle Dikkat Çekilen Noktalar

Fiyat Etiketi Yönetmeliği’nde yapılan değişikliklerle, lokanta, restoran, kafe, pastane gibi işletmelerde tarife ve fiyat listelerinin tüketicilerin kolayca görebileceği yerlere asılması zorunlu hale getirildi. Bu düzenleme 1 Ocak 2024’te yürürlüğe girdi.

Denetimler ve Cezalar

Ticaret il müdürlüklerinin 2 Ocak 2024’ten itibaren yiyecek ve içecek hizmeti veren işletmelere yoğun denetimler yaptığı belirtildi. 114 bin 567 firmayı denetleyen bakanlık, 21 bin 659 aykırılığa 47 milyon 43 bin 348 lira idari para cezası uyguladı. Denetimler sonucunda satıcı ve sağlayıcılara bilgilendirme yazıları iletmek için TOBB ve TESK ile iş birliği yapıldı.

Bakanlık, denetim faaliyetlerine aralıksız devam edeceğini vurgulayarak, işletmelerin mevzuata uyum sağlamalarının önemini vurguladı. Şeffaflığın artması ve tüketicilere güvenin yükselmesi için yapılan denetimlerin olumlu sonuçlar doğurduğu belirtildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!