Venedik Turist Yoğunluğu Sorununa Yeni Önlemler

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Venedik Turist Akınıyla Başa Çıkmakta Zorlanıyor

İtalya’nın tarihi ve romantik şehri Venedik, 250 binlik yerel nüfusuna karşın 2019 yılında 13 milyondan fazla ziyaretçi ağırlayarak turist yoğunluğuyla mücadele etmekteydi. Özellikle pandemi sürecinde ziyaretçi sayıları düşse de önümüzdeki yıllarda tekrar artması bekleniyor.

Yeni Kurallarla Turist Akınına Durdurulmaya Çalışılıyor

Venedik, tarihi bölgesindeki kanallar ve mimarisiyle Avrupa’nın en popüler turistik destinasyonlarından biri olmasına rağmen, turist akını şehir sakinleri için ciddi bir sorun haline gelmiş durumda. Bu sebeple şehir, kruvaziyer gemilerine yanaşmayı yasaklayarak ve günlük 5 Euro giriş ücreti uygulayarak önlemler almıştı. Son olarak ise şehirdeki hoparlörleri yasaklayan ve tur gruplarının sayısını 25 kişiyle sınırlayan yeni kurallar yürürlüğe girdi.

Venedik’in Turizm Baskısı Artıyor

Venedik’teki konutları takip eden Ocio derneği, tarihi mahallede turistler için 49 bin yatak bulunduğunu ve bu rakamın bölge sakinlerinin sayısını aştığını belirtti. Ayrıca Unesco uzmanları da Venedik’in, iklim değişikliği ve kitle turizmi nedeniyle dünya mirası alanları listesine alınabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!