Yeni Öğretim Programı 2024-2025 Eğitim Öğretim Yılında Uygulanmaya Başlanacak

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Öğretim Yılında Değişiklik Başlıyor

Ataşehir Ahmet Keleşoğlu Fen Lisesi’nde düzenlenen “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” tanıtım toplantısında konuşan Tekin, yeni öğretim programının “Köklerden Geleceğe” düsturuyla hazırlandığını ve 2024-2025 eğitim öğretim yılında kademeli olarak uygulanmaya başlanacağını duyurdu. Tekin, dünyadaki eğitim öğretim metotlarındaki hızlı gelişmeler neticesinde bütün ülkelerin müfredatlarını değiştirme eğiliminde olduğunu belirtti. Bu bağlamda Türkiye’nin yaklaşık 10 yıl önce başlatılan bir projenin devamı niteliğinde, müfredatlarını revize etmek için bir süreci başlattığını ifade etti.

Geniş Katılımla Yeni Programlar Hazırlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla, katılımcı bir anlayışla hazırlanan yeni öğretim programı için akademisyenlerden, sivil toplum örgütlerinden ve öğretmenlerden oluşan 1100 kişilik bir ekip kuruldu. Programlar hazırlandıktan sonra 1,5 milyona yakın kişi sisteme girerek programları inceledi ve 70 bine yakın kişi görüşlerini Bakanlığa iletti. Bu sürecin sonunda programlar onaylandı ve 2024-2025 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanacak.

Müfredatta Yapılan Değişiklikler

Tekin, yeni müfredatta uluslararası standartlara uygun olarak yapılan değişikliklerle öğrencilerin daha sağlıklı öğrenmelerini sağlamayı hedeflediklerini belirtti. Programlar daha sadeleştirilmiş ve öğrenci-öğretmen ilişkisindeki baskıların azaltılması amaçlanmıştır. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’nin ana felsefesi doğrultusunda, tüm programlara ortak bir ana felsefe yansıtılmıştır.

Türkçe ve Edebiyat Derslerine Sanat Odaklı Yaklaşım

Müfredatta yapılan değişiklikler arasında Türkçe, Türk Dili ve Edebiyatı derslerinin sanat odaklı bir yaklaşımla belirlendiği vurgulanmıştır. Öğrencilerin anlama ve anlatma becerilerine odaklanan programlar, üretim, sanat, edebiyat atölyelerini merkeze koymuştur. Ayrıca, Türkiye’nin gerçekleştirdiği kalkınma hamlelerinin müfredatta yer aldığı belirtilmiştir.

Eleştirilere Yanıt

Programlarla ilgili yöneltilen eleştirilere değinen Tekin, programın beceri odaklı bir eğitimi desteklediğini ve öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine olanak sağladığını belirtmiştir. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersine verilen önem ve ders içeriğiyle ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!