Yusufeli Barajı: Sular Altında Kalan Köyler

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali Tamamlandı

Yusufeli ilçesinde Çoruh Nehri üzerine inşa edilen ve Türkiye’nin en yüksek, dünyanın 5. en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ile hidroelektrik santrali (HES) projesi tamamlandı. Barajın temeli 26 Şubat 2013’te atıldı.

Barajın Enerji Üretimi ve Su Tutma Süreci

Barajın gövde yüksekliği 275 metre olan Yusufeli Barajı, 22 Kasım 2022’de su tutmaya başladı. Barajın kurulu gücü 558 megavat olup, yıllık enerji üretimi 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olacak. Su tutma işlemlerinin 15 Haziran’da tamamlanması planlanıyor. Bugüne kadar 1 milyar 895 milyon metreküp su depolandı.

Yusufeli Köylerinin Durumu

Baraj inşası sürecinde sular altında kalan köylerden Yusufeli ilçe merkezi ile birlikte Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Meşecik köyleri su altında kaldı. Köylerden biri olan Çeltikdüzü köyünde, su altında kalan yapıların sayısı 80’i aştı.

Köylülerin Yaşadıkları Değişim

Yeni yerleşim alanlarına taşınan köylüler, eski köylerini ziyaret ederek, hatıralarını yad ediyor. Göl manzarasına sahip evlerinde yaşayan köylüler, alt ve üstyapı eksikliklerinin giderilmesini talep ediyor.

Köy Muhtarları ve Köylülerin Yorumları

Çeltikdüzü köyü Muhtarı Davut Polat, “Baraj sonrası su tutulmasıyla köyümüzün yarısı sular altında kaldı. Köyümüzün yarı hanesi köyün üst bölgesine yerleşirken, kamulaşmayan hane sahipleri ise göl manzaralı evlerinde oturuyor” dedi. Köy sakinlerinden Seba Küçük, “Evim su altında kalmadı, manzaram çok güzel” derken, Hafiz Akçin ise “Burada yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!