CDC’den Uyarı: ABD’de Dang Humması Vakalarında Artış Riski

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

CDC, ABD’de Dang Humması Vakalarının Arttığını Bildirdi

CDC’den yapılan yazılı açıklamada, ABD’de dang humması vakalarının artması riskinin görüldüğü belirtildi. Açıklamada, ABD’deki doktorlara bu hastalığa karşı teyakkuzda olmaları uyarısı yapıldı.

Tedbir Çağrısı

Tüm ülkelerde dang humması vakalarının arttığı kaydedilen açıklamada, 1 Ocak – 24 Haziran tarihleri arasında ABD’ye seyahat edenler arasında 745 dang humması vakası tespit edildiği ifade edildi. Amerika kıtasında aynı dönemde 9,7 milyondan fazla dang humması vakası bildirildi.

Dang Humması Nedir?

Dang humması, tropikal ve subtropikal bölgelerde görülen bir virüs hastalığıdır. İnsanlara sivrisinekler aracılığıyla bulaşan hastalık, genellikle hafif ateşe neden olur ancak bazı vakalarda ölüme yol açabilir.

Tedbir Önlemleri

Açıklamada, hastalığın belirtileri görülmeden önceki 14 günde dang hummasının sık görüldüğü bölgelerde bulunmuş olan ve ateşi olan kişilerde dang humması şüphesini artırma çağrısı yapıldı. Doktorlara, bu gibi durumlarda tanı testlerinin yapılması gerektiği belirtildi.

Dang humması vakalarının halk sağlığı yetkililerine zamanında bildirilmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, hastalığın sık görüldüğü bölgelerde yaşayan veya ziyaret edenler arasında sivrisinek ısırmasını önleyici tedbirlerin teşvik edilmesinin önemli olduğu kaydedildi.

Uyarı

Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süren yağışların sıtma ve dang humması taşıyan sivrisineklerin artmasına sebep olduğu uyarısında bulunuyor. Hastalığa neden olan sivrisinek türünün su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle, özellikle sanayi çevrelerindeki çöp birikintilerinin sürekli ilaçlanması gerekiyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!