Hatay’da Sağlık Hizmetlerindeki Sorunlar Devam Ediyor

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

AHESEN Başkanı Dr. Ahmet Kandemir’den Çağrı: “Hatay’da Aile Hekimliği Sorunları Çözümsüz”

Hatay, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depreminin en çok zarar gören illerinden biri olmasının ardından sağlık hizmetlerinde ciddi sorunlar yaşıyor. AHESEN Genel Başkanı Dr. Ahmet Kandemir, bölgede yaşanan sıkıntıların çözümü için yapılan çağrılara rağmen gerekli adımların atılmadığını belirterek, aile hekimliği çalışanlarının mağduriyetine dikkat çekti.

Sorunlar Çözümsüz: Depremin Ardından Yeterli Adımlar Atılmadı

Dr. Ahmet Kandemir, depremin üzerinden uzun bir süre geçmesine rağmen bölgedeki yaraların hala taze olduğunu ve sorunların çözümsüz kaldığını vurguladı. Hatay’da hala afet ortamında hizmet vermeye çalışan aile sağlığı merkezleri, aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Kandemir, eski Sağlık Bakanı’na yapılan çağrılara rağmen yapıcı bir karşılık alınamadığını ifade etti.

Aile Hekimliği Çalışanları Mağdur: Şartlar Düzeltilmeli

Dr. Ahmet Kandemir, bölgedeki aile hekimliği çalışanlarının depremzedeler olduğunu, ancak kazançlarının düşürüldüğünü belirtti. Hatay’da yaşanan çözümsüz sorunların sonucunda aile hekimliği ek yerleştirme kurasına 26 boş birim olmasına rağmen sadece bir hekim başvurduğunu açıkladı. Kandemir, başvuru yapılmayan 25 birim nedeniyle bölgedeki aile hekimliğinin cazibesini yitirdiğini ve şartların düzeltilmediği sürece kaçışların artacağını ifade etti.

Çözüm Çağrısı: Aile Hekimliği Çalışanlarına Destek Olunmalı

Dr. Ahmet Kandemir, yeni Sağlık Bakanı’na çağrıda bulunarak, bölgedeki aile hekimliği çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilmesi için şartların düzeltilmesi gerektiğini belirtti. Öneriler arasında, aile hekimliği çalışanlarının negatif performanslardan muaf tutulması, nüfus bazlı ödemelerin deprem öncesine göre yapılması, hasarlı aile sağlığı merkezlerinin onarılması ya da yeni yer gösterilmesi gibi adımlar yer aldı.

AHESEN olarak bölgedeki sağlık hizmetlerinin normalleşmesi için önerilerde bulunduklarını ve şartlar düzelene kadar bölgedeki meslektaşların ve vatandaşların sesi olmaya devam edeceklerini vurgulayan Kandemir, sağlık hizmetlerindeki sorunların çözümü için umutlarını dile getirdi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!