Yorgunlukla Başa Çıkmanın 10 Yolu

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Takdir Et, Takdir Al

Takdir edilmemek ve takdir etmemek tükenmişlik riskini artırabilir. Olumlu geri bildirimler eksik olduğunda psikolojik olarak küçülüp değersiz hissedebiliriz.

Perspektif Her Şeydir

Çalışma hayatında tükenmişlik yaygın olsa da sorun aslında çok daha derin. Tükenmişlik yıllardır var olan bir problem ve toplumsal değişimle ilişkilidir.

Çalışma Hayatı Bizim Dostumuz Değil

Endüstrileşme ile zaman yönetimi ve verimlilik önem kazandı. Başarı odaklı bir dünya, tembelliği ölümcül bir günah olarak gördü.

Bir Hobi Edinin

Hobiler yorgunluğa karşı güçlü bir panzehir olabilir. Nick Petrie’ye göre hobiler, tüm yumurtalarını iş sepetine koymamış kişiler olmamızı sağlar.

İçinizdeki Eleştirmeni Eğitin

İçsel eleştirmenimiz sık sık bizi olumsuz düşüncelere sürükleyebilir. Kabul ve Kararlılık Terapisi, eleştirmeni yönetmek için etkili bir araç olabilir.

Yaşam Maliyetinizi Hesaplayın

Seçimlerimizin gerçek yaşam maliyetini düşünmek önemlidir. Paranın veya statünün, zaman ve sağlık gibi temel değerlerimizi örtbas etmesine izin vermemeliyiz.

Hayır Demeyi Öğrenin

Taahhütlerimizi temel değerlerimizle eşleştirmek önemlidir. Hayır demek, zamanımızı bilinçli bir şekilde harcamamıza ve önceliklerimize odaklanmamıza yardımcı olabilir.

80/20 İlkesini Uygulayın

Pareto yasası, çabalarımızın küçük bir kısmının başarılarımızın büyük bir kısmını oluşturduğunu gösterir. Hangi faaliyetlerin en önemli sonuçları verdiğini belirlemek önemlidir.

Dinlenmeye Öncelik Verin

Vücut ve zihin dinlenme sinyalleri veriyorsa, dinlenmek önemlidir. Dinlenmeyi unutmuş olabiliriz ancak vücudumuzun ihtiyaçlarını görmezden gelmemeliyiz.

Stoacılara Kulak Verin

Antik Stoacılar, dış koşulların değil, tepkilerimizin bizi etkilediğine inanırdı. Kontrol Çemberi egzersizi gibi tekniklerle stresle başa çıkabiliriz.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!