Rusya Başbakanı Mişustin: Belarus’a yönelik tek taraflı yaptırımlara karşıyız

Rusya Başbakanı Mişustin: Belarus’a yönelik tek taraflı yaptırımlara karşıyız
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Minsk’e zorunlu iniş yapan uçak olayını siyasi zemine çekmeme çağrısı yaparak, Rusya’nın ‘uluslararası arenada tek taraflı yaptırımlara’ kesinlikle karşı çıktığını kaydetti.

Minsk ziyareti çerçevesinde Belaruslu mevkidaşı Roman Golovçenko ile bir araya gelen Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, Moskova’nın Minsk’in Ryanair uçağının zorunlu inişi olayı ile ilgili uluslararası soruşturma ihtiyacı konusundaki tutumunu desteklediğine dikkat çekerek, Rusya’nın ‘uluslararası arenada tek taraflı yaptırımlara’ kesinlikle karşı çıktığını vurguladı.

Mişustin, “Minsk’e zorunlu iniş yapan uçak olayının siyasi zemine çekilmemesi çağrısı yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Rusya Başbakanı, Rusya’nın ‘Belaruslu ortaklarının, havacılık otoriteleri kanalından şeffaf uluslararası soruşturma yürütme ihtiyacı ve hazırlığı konusundaki tutumunu desteklediğini’ de sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Yunanistan’dan Litvanya’ya giderken Minsk’e zorunlu iniş yapan Ryanair’e ait yolcu uçağında bulunan, Belarus’ta aşırılık yanlısı kabul edilen Telegram kanalı Nexta’nın kurucusu Roman Protaseviç ve kız arkadaşı Rusya vatandaşı Sofiya Sapega gözaltına alınmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov
© Sputnik / Алексей Майшев
Lavrov, Batı’yı Belarus’u şeytanlaştırmaya son vermeye çağırdı

Bu arada Minsk’teki uçak hadisesi, bir uçağın üçüncü ülkede zorla indirilmesiyle sonuçlanan ilk olay değil. 3 Temmuz 2013’te Moskova’da katıldığı bir konferanstan dönen Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales’in uçağı Fransa ve Portekiz’in hava sahalarında uçuş izni çıkmaması üzerine Viyana’daki Schwechat Havaalanı’na zorunlu iniş yapmıştı.

ABD’nin casuslukla suçladığı Edward Snowden’ın içinde olduğu iddiasıyla aranan bir uçağın ABD’li eski istihbaratçının bulunmaması üzerine Avusturya’dan havalanmasına izin verilmişti. Avrupa ülkelerinin bu kararı, Güney Amerika’da büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!