BEL VE BOYUN AĞRILARININ İLACI FİZİK TEDAVİ

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

BEL VE BOYUN AĞRILARININ İLACI FİZİK TEDAVİ

Son dönemde stres, hareketsizlik ve yoğun çalışma hayatı nedeniyle bel ve boyun ağrılarında büyük bir artışa neden oldu. Uzmanlar, hareketsizliğin artışı, evden çalışma uygulamaları nedeniyle ortopedik rahatsızlıkların iki katından daha fazla oranda arttığına işaret ediyor.

Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Sağlık Grubu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı & Medikal Direktör Doç. Dr. Hülya Şirzai, bel ve boyun ağrılarında uygulanması gereken yöntemlerle ilgili önemli bilgiler verdi.

TEDAVİDE EN ÖNEMLİ KRİTER AĞRININ NEDENİ

Romatem Medikal Direktörü Doç. Dr. Hülya Şirzai bel ve boyun ağrılarının en sık nedeni sanıldığı gibi fıtık değildir. En sık nedeni boyun ve bel kaslarında ki güçsüzlük, yanlış hareket etme, duruş bozukluklularından kaynaklıdır. Bu tür ağrıların tedavisinde fizik tedavi yöntemleri ile birlikte egzersiz ön plana çıkmaktadır.

Bel ve boyun ağrılarında kullanılan fizik tedavi yönteminin iyi seçilmesi gerektiğini vurgulayan Şirzai, “Yüzeysel ısıtıcılar, derin ısıtıcılar, analjezik akımlar, traksiyon, manuel terapi, masaj uygulamaları, çeşitli enjeksiyon yöntemleri hastaların rahatsızlıklarına göre planlanmaktadır. Bu uygulamaların ağrı kesici, kasları gevşetici, doku yenileyici ve tamir sürecini hızlandırıcı etkilerinden faydalanılır. Fizik tedavi uygulamalarının şekli ve süresi hastanın ve hastalığın özelliklerine göre reçete edilerek uygulanmalıdır.

Ayrıca bel ve boyun bölgesindeki ağrıların giderilmesinde fizik tedavi yöntemlerine ek olarak mutlaka kasların güçlendirilmesi ve belli oranda esnekliğinin korunması omurga sağlığının devamı için egzersizlerin yapılması son derece önemlidir. Ancak bu egzersizler gelişi güzel değil hekim tarafından hastalığına, yaşına, genel sağlık durumuna göre planlanması gerekmektedir.“ dedi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!