Katar Emiri: Rusya’ya yatırım artmaya devam edecek

Katar Emiri: Rusya’ya yatırım artmaya devam edecek
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Katar’ın Rusya’ya yatırım hacminin son yıllarda iki kat arttığını söyleyen Emir Temim bin Hamed Al Sani, bu eğilimin devam edeceği umudunu dile getirdi.

St. Petersburg Ekonomi Forumu’nda (SPIEF) video konferans yoluyla konuşma yapan Emir Al Sani, Rusya ile politik, ekonomik, ticaret ve yatırım alanlarında özellikle son 20 yılda gözle görülür şekilde gelişen güçlü tarihsel ilişkisinden gurur duymakta olduklarını söyledi.

Путин не забыл свой термос pic.twitter.com/CKBSgJsoem

— Кремлевский пул РИА (@Kremlinpool_RIA) June 4, 2021

​Katar Emiri, “Bu bağlamda, başta enerji sektörü olmak üzere ekonomik alandaki aktif işbirliğimizin düzeyine takdirimizi yineliyor, bir kez daha Rus ekonomisinin yüksek potansiyele sahip olduğu ve bu ekonomiye yatırım yapmanın önemli olduğu inancımızı ifade ediyoruz” ifadesini kullandı.

“Katar’ın Rus ekonomisine yatırım hacmi son yıllarda iki kat arttı. Bu eğilimin devam etmesini umuyoruz” diyen Al Sani, Katar’ın Rusya’daki yabancı yatırımcılar arasında lider konumda olduğunu vurguladı.

Es-Sani, Doha ve Moskova arasındaki ekonomik işbirliğinin sadece doğrudan yatırımlardan ibaret olmadığını, bu işbirliğini destekleyen uluslararası çerçeveyi oluşturmada karşılıklı koordinasyonu da kapsadığını söyledi.

‘Aşı dağıtımı piyasa tarafından düzenlenmemeli’

El Kaide bağlantılı El Nusra militanları
© AFP 2021 / Fadi al-Halabi / AMC
İngiliz basını: Katar, El Nusra’ya milyonlarca dolarlık fon sağladı

Kovid-19 pandemisinin, dünya halklarının karşılıklı olarak bağımlı olduğunu ortaya çıkararak hiçbir ülkenin tek başına salgınlarla mücadele edemeyeceğini doğruladığını ifade eden Katar Emiri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Virüs ve sonuçlarıyla mücadele yöntemlerinin araştırılmasına yapılan yatırımlar dünyanın ortak görevi haline gelmeli. Dünya topluluğu, aşı ve ilaçların öncelikle fakir ve muhtaç halklar, savaş ve istikrarsızlıktan mustarip ülkeler olmak üzere herkes için erişilebilir olmasını sağlamalı”.

“İnsan sağlığının piyasa kanunları ve dünya ticareti tarafından belirlendiği bir durum kabul edilemez” diyen Al Sani, “Bu bağlamda, Rusya’nın aşı üretimi ve dağıtımı konusundaki rolünü çok takdir ediyorum” diye ekledi.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!