Pozitif ayrımcılık masada: Aşısız memura her hafta test ve maske zorunluluğu getirilmesi planlanıyor

Pozitif ayrımcılık masada: Aşısız memura her hafta test ve maske zorunluluğu getirilmesi planlanıyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Hükümet, aşılamaya rağmen vaka sayısında artışın devam etmesi üzerine sonbaharda izlenecek yol haritasını oluşturmak için harekete geçti. Aşıya direnci kırmak için pozitif ayrımcılık masada. Kamuda aşıya direnenlere ABD’deki gibi her hafta PCR testi ve maske zorunluluğu getirilmesi planlanıyor.

Pandemide sonbahar gelmeden yapılması gereken hazırlıklar masaya yatırılıyor. Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nda ortaya konulan öneriler, hükümette değerlendiriliyor.

Bayramdan sonra aşılamanın yeniden hızlanmasına karşın bunun yeterli olmadığı belirtiliyor. Öneriler arasında Doğu ve Güneydoğu illerinde ‘Mele’ diye adlandırılan dini önderlerin aşı kampanyasında kullanılmasının ardından öğretmenler, doktorlar, imamlar ile meslek örgütlerinin başkan ve yöneticilerinin eğitime alınması bulunuyor.

Diyarbakır - maske - koronavirüs
© Sputnik / Sertaç Kayar
Diyarbakırlılar, kentte aşılama oranın neden düşük olduğunu değerlendirdi: Aşı karşıtlığı değil, güvensizlik hakim

Hükümet, aşıda pozitif ayrımcılığın uygulama alanlarını belirlemek için de çalışıyor. Uzmanlar, ABD’de bazı eyaletlerde kamu çalışanları arasında aşı yaptırmayanlara, her hafta PCR testi ve maske takma zorunluluğu getirildiğini belirttiler. Kamu hizmetlerinin nasıl yürütüleceği ve aşısız kamu çalışanlarına ilişkin uygulamanın nasıl olacağı konusunda dünya örneklerinin incelendiği ifade ediliyor.

Verilere göre, son dönem vaka sayısında artışa, bayram hareketliliğinin de eklendiği, hızın yavaşlamasına rağmen artışın devam edeceği belirtiliyor. Uzmanlar, özellikle Sinovac aşısı yaptıranlardan üç ayı dolanların, bir an önce üçüncü doz aşılarını yaptırmalarında fayda olduğunu belirtiyor.

Sağlık çalışanlarında aşılama oranının yüzde 90’ı geçtiği öğrenildi. Vaka-test oranının yüzde 8’e ulaştığı ancak artışın yavaşladığı belirtiliyor.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!