Almanya, askeri birliklerinin Afganistan’a dönmesi çağrısını reddetti

Almanya, askeri birliklerinin Afganistan'a dönmesi çağrısını reddetti
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Taliban militanlarının Alman birliklerinin on yıl boyunca konuşlandırıldığı Kunduz şehrini ele geçirmesinin ardından askerlerinin Afganistan’a dönmesi çağrısını reddetti.

Yabancı birliklerin çekilmeye başlamasından bu yana Afganistan genelindeki varlığını artıran Taliban, hafta sonu Kunduz da dahil olmak üzere 3 eyalet başkentini işgal etti.

ABD’den sonra Afganistan’daki en büyük ikinci askeri birliğe sahip olan ve Kunduz’da İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en fazla asker kaybı veren Almanya ise Afganistan için yapılan geri dönüş çağrısına olumsuz yanıt verdi.

Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, “Kunduz’dan ve Afganistan’ın her yerinden gelen haberler çok acı verici” dedi.

Die Meldungen aus #Kunduz und aus ganz #Afghanistan sind bitter und tun sehr weh. Wir haben dort gemeinsam mit den Verbündeten gekämpft, Bundeswehrsoldaten sind in Afghanistan gestorben. 1/14

— A. Kramp-Karrenbauer (@akk) August 9, 2021

​Karrenbauer, şöyle devam etti:

Toplum ve parlamento, silahlı kuvvetleri bir savaşa göndermeye ve orada çok sayıda askerle en az bir nesil kalmaya hazır mı? Hazır değilsek, müttefiklerimizle aldığımız ortak geri çekilme doğru bir karar olmaya devam ediyor.

Ancak Savunma Bakanı’nın kendi partisi içindeki bazı kişiler, Alman birliklerinin Taliban’a karşı bir müdahaleye katılmasını istiyor. Buna rağmen Kramp-Karrenbauer, onları yenmenin uzun ve zorlu bir kampanya gerektireceğini ifade ediyor.

ABD, nisan ayında askerlerini 11 Eylül’e kadar geri çekme planlarını açıkladığındanve NATO’nun da bu kararı takip etmesinden bu yana Taliban’ın bölgedeki işgalleri devam ediyor.

Biden’ın Afganistan politikasına uyan Kramp-Karrenbauer, eski ABD Başkanı Donald Trump’ı Afganistan operasyonunu baltalamakla suçlamıştı. Bakan, “Trump’ın Taliban ile yaptığı talihsiz anlaşma, sonun başlangıcıydı” demişti.

Bu Yazıya Tepki Ver

asdas
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!