Enis Berberoğlu yeniden milletvekili oldu

Enis Berberoğlu yeniden milletvekili oldu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hakkındaki kesinleşmiş yargı kararı gerekçe gösterilerek milletvekilliği düşürülen CHP’li Enis Berberoğlu, yeniden İstanbul Milletvekili olarak Meclis’e döndü.

Mahkemenin Berberoğlu hakkında verdiği ‘yeniden yargılama ve infazın durdurulması’ kararı ile ilgili Başkanlık tezkeresi TBMM Genel Kurulu‘nda okundu. Kararın okunmasının ardından Berberoğlu milletvekili vasfını yeniden kazandı.

Anayasa Mahkemesi, MİT TIR’ları davasında yargılanıp ceza alan Berberoğlu hakkında verdiği ilk ihlal kararının yerel mahkeme tarafından uygulanmaması üzerine bir kez daha hak ihlali kararı vermişti.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, İstanbul başsavcılığının da talebi sonrası, AYM’nin ikinci ihlal karının ardından yeniden yargılama talebinin kabulüne ve infazın durdurulmasına hükmetmişti.

Mahkeme, yeniden milletvekili sıfatı kazanacak Berberoğlu’nun dokunulmazlığının kaldırılması ve yeniden yargılanması istemiyle hazırladığı fezlekeyi Adalet Bakanlığı’na göndermişti. Berberoğlu’nun vekilliği 4 Haziran 2020’de düşürülmüştü.

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!