Koza Halı’nın 2021 Yılı Kapanış Başarısı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Koza Halı 2021 yılını yaklaşık 600 milyon TL ciro ile kapattı.
2021 yılı içerisinde toplam üretimin yüzde 75’i ihraç edildi, yüzde 25’i ise Türkiye’deki 1100 farklı satış noktasında müşterileri ile buluştu.
2021 yılında toplam 13 milyon metrekare halı üretimi yapıldı.
2022 yılı hedefi; Türkiye’deki satış noktalarını yüzde 25 artırırken marka bilinirliğini de yukarıya çekmek.
Koza Halı ihracat ülkelerinin başında ABD ardından Almanya, İngiltere ve İrlanda geliyor.
2020 yılında, ArGe ve teknoloji adına yaptığı 8 milyon Euro’luk yatırıma 2022 yılında ek yaklaşık 8 milyon Euro değerinde yeni bir yatırım yapmaya hazırlanıyor.

 

Koza Halı, 60 yıla yakın tecrübesiyle hızlı ve istikrarlı büyümesini devam ettiriyor. Türkiye ve dünyanın en büyük dış mekan halı üreticilerinden biri olan Koza Halı, pandeminin zorlu şartlarına rağmen yatırımları sayesinde pozitif büyümesini 2021 yılında da sürdürdü.

Yeni Ürünlerle Gelen Artış

2022 yılının başlarında Türkiye’deki 750 farklı bayisini özel bir koleksiyon lansmanında ağırlayan Koza Halı, yüzde 20 yeni bayii anlaşmasıyla hedeflerini daha yılın başında tutturmanın heyecanını yaşıyor. 27 farklı koleksiyonda yer alan 300 desenin sunulduğu lansmanda yapılan yeni anlaşmalar, Koza Halı’nın Türkiye’deki satış ağının genişleme hızına dikkat çekti.

Ar-Ge ve Teknoloji Yatırımı devam edecek

Halı üretiminde kullanılan teknolojileri yakından takip eden Koza Halı, aynı zamanda sürdürülebilirlik konusunda da önemli çalışmalar yapıyor. Kullanılmış penye kumaşların ipliğe dönüştürülerek kullanıldığı geri dönüşümlü halıların yanı sıra, pet şişelerden elde edilen ve yeniden geri dönüştürülebilen halılar da koleksiyonda yer alıyor. Biri 50bin metrekare diğeri 25bin metrekare olan iki farklı fabrikasında ise kurduğu güneş panelleriyle kendi enerjisini kendi üretiyor.

Gaziantep’ten Tüm Dünya’ya İhracat

Yaklaşık 2,4 milyar Dolar tutarında bir ihracat potansiyeli yaratılan Gaziantep’in önde gelen üreticilerinden Koza Halı’nın ihracatının yüzde 60’lık oranı ABD’ye yapılırken, Almanya, İngiltere, İrlanda, Brezilya, Çin, Japonya gibi ülkelere de hizmet veriliyor. Kısa dönem büyüme hedefleri kapsamında ise Avrupa’da yaygınlaşma ve e-ihracat çalışmaları yer alıyor.

Koza Halı Genel Müdürü İbrahim Cingisiz: “Zorlu ekonomiye rağmen, ciromuz ve ihracatımız arttı. 2022 ciro hedefimiz 1 milyar TL.”

Cingisiz, 2021 yılı değerlendirmesinde Koza Halı’nın yakın geçmişteki zorlu ekonomik şartlara rağmen büyümesine devam ettiğini belirtti. Koza Halı’nın 2021 yılını yaklaşık 600 milyon TL tutarında bir ciro ile kapattığını, üretimin yüzde 35 ve cironun ise yüzde 100 oranında büyüdüğünü sözlerine ekledi. 2022 yılı hedeflerini de paylaşan Cingisiz: “2022 yılında da minimum yüzde 15 oranında iç piyasa olmak üzere, ihracat dengesini bozmadan bir kapasite artışı hedefliyoruz. 2022 yılı ciro hedefimiz 1 milyar TL, bu oranın yüzde 75’i yine ihracat olacak. Biz satış ağımızı genişleterek büyüme hedefindeyiz. İç piyasadaki son yıllardaki varlığımızı artıracak yayılımcı politikayı sürdüreceğiz buradaki ana hedefimiz tabelalaşmaya ağırlık vermek. Bugün Türkiye genelinde 8 bölgede, 1100 farklı satış noktasında müşterilerimizle buluşuyoruz. 2022 yılında hedefimiz bu rakamı yüzde 25 oranında artırmak ve marka bilinirliğimizi kendi ülkemizde de derinleştirmek.” şeklinde konuştu. 80’i beyaz yaka olmak suretiyle 700 kişiye istihdam sağladıklarının da altını çizen Cingisiz, asgari ücretin üzerinde bir maaş sistemlerinin olduğunu ve 2023 yılına kadar ek 150 kişilik daha istihdam yaratacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!