Prof. Hüseyin Toros: Yağış bu gece İstanbul’a giriş yapacak

Prof. Hüseyin Toros: Yağış bu gece İstanbul'a giriş yapacak
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, yağışın bu gece İstanbul’a giriş yapacağı haberini verdi. ‘Onümüzdeki hafta biraz kışa hazır olsak iyi olur’ uyarısı da yapan Toros, ‘İstanbul’da hepimizin beklediği kar yağışını da görmüş oluruz’ dedi.

Bu gece İstanbul’da yağış geçişinin görüleceğini ve haftasonu yeniden etki etmesini beklediklerini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros DHA’ya yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün tahminlerine göre şu anda adım adım ülkemizin kuzey kesiminden bir yağış sistemi girdi. Bu gece İstanbul’a geçiş yapacak bu sistem. Atmosferik sayısal sonuçlara baktığımız zaman hafta sonu Cuma gününden itibaren yeni bir yağış sistemi geliyor. Bu gelecek sistemler, yani peş peşe gelecek sistemler gözüküyor. Önümüzdeki hafta böyle güneşli havayı zor göreceğiz gibi gözüküyor.

Musluk - su kesintisi
© AA
İstanbul’da 6 ilçede 30 saatlik su kesintisi

Dolayısıyla güneşi bekleyenler için önümüzdeki hafta maalesef sevindirici bir hafta olmayabilir ama barajlarda su bekleyenler, evimizde su sıkıntısı olur mu diye düşünenler için güzel bir haber. Çünkü sistemlerin bol miktarda yağış bırakacağı tahmin ediliyor model sonuçlarına göre.”

‘Önümüzdeki hafta biraz kışa hazır olsak iyi olur’

Beklenen tahminlere göre ay sonuna doğru kar ihtimalinin olduğunu belirten Toros şunları söyledi:

“Yine ocak ortasına doğru soğuk sistemlerin de geldiğini görüyoruz. Eğer bu soğuk havalar da gelirse İstanbul’da hepimizin beklediği kar yağışını da görmüş oluruz, İstanbul beyaz örtüye bürünmüş olur. Bu kar yağışları da yer altı suyunu besleme anlamında oldukça büyük önem taşıyor. Şu anda ülkemizin batı kesiminden yağışlı sistemin girdiğini, Meteoroloji Müdürlüğü’nün cep telefonu uygulamasından görebiliyoruz. Oradaki gidişat hızına baktığımız zaman bu gece İstanbul’dan da geçiş yapacak gözüküyor. Hafta sonuna kadar sistem geçişi var, cuma günü yeni bir yağışlı sistem geliyor. O gelecek olan sistemler peş peşe geleceği için önümüzdeki hafta biraz kışa hazır olsak iyi olur diye düşünüyorum.”

 

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!