Rusya Dışişleri: Navalnıy’in duruşmasında yabancı diplomatların bulunuşu Batı’nın iç işlerimize müdahalesinin kanıtı

Rusya: Siber saldırılarla ilgili suçlamalar Biden idaresinin bizimle iş birliği kurmasını engellemeyi amaçlıyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Rus muhalif aktivist Aleksey Navalnıy’in hapse girip girmeyeceği kararının verileceği duruşmada yabancı diplomatların bulunuşunun Batı’nın Rusya’nın iç işlerine karışma girişimlerinin delili olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Zaharova, Navalniy’in hapse girip girmeyeceğinin belli olacağı duruşma sırasında mahkeme salonunda, 20’ye yakın yabancı diplomatik temsilcinin bulunuyor olmasına ilişkin şunları söyledi:

“Hatırlatmak isterim ki diplomatlar yabancı mahkemelerde genelde kendi vatandaşlarını desteklerler. Batılılar Navalnıy’i kendilerinden biri olarak görüyor olsa da o bir Rusya Federasyonu vatandaşı.”

Facebook açıklamasında Zaharova, “Durum artık bağımsız bir ülkenin iç işlerine karışmanın da ilerisinde. Batı, kolektif bir biçimde Rusya’yı çevrelemeye çalışırken oynadığı çirkin ve yasadışı rolü kendi kendine ifşa ediyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, mahkeme salonunda bulunan yabancı diplomatların, Navalnıy’in hapse girip girmeyeceği kararını verecek yargıca psikolojik baskı uygulamayı amaçlıyor olabileceklerini de dışlamadığını kaydetti.

Kremlin’den yabancı diplomatlara Rusya’nın işlerine karışmama çağrısı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Navalnıy’in mahkeme duruşmasına gelen yabancı diplomatların buna hakları olduğunu, fakat bu kişilerin Rusya’nın iç meselelerine karışmaması gerektiğini belirtti.

Peskov, “Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi çerçevesinde hareket etmekte serbestler, ancak bu sözleşmenin çerçevesi dışında değil. Ve tabii ki diplomatlar hiçbir şekilde Rusya’nın içişlerine karışmamalı ve dahası, bağımsız mahkemeye baskı yapma girişimleriyle herhangi bir şekilde ilişkilendirilebilecek hiçbir eyleme meydan vermemeli” diye konuştu.

Diğer yandan İngiltere’nin Moskova Büyükelçiliği, mahkemede diplomatların bulunmasının yaygın bir uygulama olduğunu açıkladı. Büyükelçilik basın servisinden Sputnik’e yapılan açıklamada, “Mahkeme duruşmalarındaki diplomatik mevcudiyet yaygın bir uygulamadır” denildi.

Navalnıy yargılanıp zimmetine para geçirmekten suçlu bulunduğu bir davanın şartlı tahliye kurallarını birçok defa ihlal etmesi nedeniyle yeniden hakim karşısına çıkarıldı.

Söz konusu ihlaller nedeniyle Navalnıy’in dava sonucunda çarptırıldığı ertelenmiş ceza iptal edilebilir. Bu da Navalnıy’in 3.5 sene için hapse girebileceği anlamına geliyor.

Navalnıy’in hapse girip girmeyeceği kararının verileceği mahkeme salonuna ABD, İngiltere, Almanya, İsviçre, Hollanda, İsveç, Avusturya, Çekya, Litvanya, Kanada, Letonya, Polonya ve Norveç’ten yabancı diplomatlar hazır bulunmuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!