Selvi: Reform toplantısında Soylu’nun isyan ettiği madde de gündeme gelmiş, bir karara varılamamış

Selvi: Reform toplantısında Soylu’nun isyan ettiği madde de gündeme gelmiş, bir karara varılamamış
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, hukuk reformunun görüşüldüğü toplantıda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sosyal medya üzerinden eleştirdiği 2 yılın altındaki hapis cezalarına tutuklama konusunun da görüşüldüğünü ancak bir karara varılamadığını yazdı. 

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında hükümetin bir süredir gündemde tuttuğu reform konusunun konuşulduğunu yazdı. 

Selvi yazısında, “Reformlarla ilgili toplantıda ağırlıklı tartışma konularından birini 2 yılın altındaki hapis cezalarına tutuklama konusu oluşturuyor. AK Parti, tutuklamayı esas olmaktan çıkarmak için sınırı 2 yıla çekmişti. Ancak geçen hafta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da hasta yatağındaki annesine hakaret eden kişinin bırakılmasına yönelik isyanında olduğu gibi, sosyal medyada şu suçu işledi ama tutuklanmadı diye kampanyalar düzenleniyor. Bir kısmı çok haklı olan tepkiler bunlar. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, bu konuyu tartışmaya açıyor. Önerilerden biri de tutuklamayı 2 yılın altına çekmek. Ancak MYK üyeleri, bu değişikliği AK Parti’nin getirdiğini, bunun bir geriye dönüş olacağını ifade ediyor. Hâkimlere takdir hakkı verilmesi üzerinde de değerlendirmeler yapılıyor. 2 yıl sınırının korunması ancak infiale yol açan bazı suçlarda cezaların 2 yılın üstüne çıkarılması gibi seçenekler de konuşuluyor. Bir karara varılmıyor, bu maddenin üzerinde yeniden çalışılması kararı alınıyor” ifadelerine yer verdi. 

Selvi, “Bu süreç, ‘sessiz devrimden sürekli devrime’ geçiş süreci olabilse, buna hem AK Parti’nin hem de Türkiye’nin çok ihtiyacı var. Hele siyasetin kutuplaşmaya döndüğü, hakaretlerin havada uçuştuğu şu dönemde” görüşünü savundu. 

Soylu’nun annesine hakaret eden bir kişi gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Soylu, bu gelişmenin ardından “Ne yapmalıyım, bakan olsam ne yazar” şeklinde bir mesaj paylaşmıştı. 

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!