Software République Kapsamında Otuz Farklı İnovatif Proje Devam Ediyor

Paris, 21 Temmuz 2022 - Akıllı, güvenli ve sürdürülebilir mobilite için bir açık inovasyon ekosistemi olan Software République; Atos, Dassault Systèmes, Orange, Renault Group, STMicroelectronics ve Thales tarafından kurulmasından bir yıl sonra, 6. Viva Teknoloji Fuarı’nda bugüne kadar kaydettikleri aşamalar hakkında açıklamalarda bulundu.

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Software République, mobilitenin önemli zorluklarının üstesinden gelmek için inovasyon alanında önemli adımlar atmaya devam ediyor. Özel sektör (start-up’lar, küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyük gruplar), kamu sektörü (yerel yönetimler) ve akademi (okullar, üniversiteler) gibi paydaşlarla iş birlikleri kuruyor ve bu iş birliklerini güçlendiriyor.

 

Software République’in kuruluşundan bugüne kaydettiği aşamalar şunları içeriyor:

Software République’in faaliyetlerini geliştirmek ve iş birlikçi ekosistem içinde kuluçka projesini yönetmek için bir “GIE” (“Groupement d’Intérêt Economique – İktisadi İş Birliğini Geliştirmeyi Amaçlayan Grup”) oluşturulacak.
Mart 2022’de hayata geçirilen Software République kuluçka programı ortak projeleri hızlandırmak ve start-up’ları desteklemek amacıyla özel olarak tasarlandı. Halihazırda kuluçka merkezinde Angoka, Geoflex, Parcoor, Vianova ve Wattpark adlı 5 start-up, projelerine devam ediyor.
Devam eden 30’dan fazla projeden tamamlanan dört tanesi açıklandı:
Siber güvenlik çözümü “Tespit et ve yanıtla” (“detect & respond”)
Siber güvenlik, mobilitenin en büyük zorluklarından biri. Bu soruna çözüm bulmak amacıyla Orange Cyberdefense iştirakiyle Orange, Renault Group ve Thales aracılığıyla Parcoor adlı start-up’la çalışarak siber saldırı girişimlerini tespit etmek, analiz etmek ve aracı koruyan hızlı bir yanıt sağlayacak bir çözümün ortak tasarımını duyurdu. BPIFrance tarafından desteklenen yapay zekâ ve makine öğrenimine dayalı bu çözüm, 2025’ten itibaren Renault araçlarında kullanılacak.

Yerleşim bölgelerinde araç akışını modellemesi
Güvenlik ve trafik akışı yerleşim bölgelerinde karşılaşılan büyük zorluklar arasında yer alıyor. Konu hakkında çalışmalar yapan Dassault Systèmes, Orange ve Renault Group; araç akışını modellemek üzere bir araç geliştiriyor. Konuyla ilgili olarak Fransa’nın Corrèze bölgesinde bir pilot proje halihazırda başlatılmış durumda. Geliştirilen araç sayesinde yerleşim bölgelerine trafik, altyapı koşulları ve güvenlikle ilgili temel veriler sağlanarak bakım ve inşaat masrafları optimize ediliyor.

Akıllı ve güvenli iki yönlü şarj istasyonu projesi
Güçlerini birleştiren Orange, Renault Group, STMicroelectronics ve Thales; güvenlik, bağımsızlık ve elektrikli araç şarj ağı entegrasyonundaki zorluklara yanıt olarak, bir Renault Grubu markası olan Mobilize ile iş birliği gerçekleştiriyor. Şarj istasyonlarının zekasına odaklanan bu ortak geliştirme projesi, 2022’nin sonunda sunulacak.

Siber güvenlik becerileri için Software République Academy
İşe alım ve siber güvenlik becerileriyle ilgili artan ihtiyaçları karşılamak için altı ortak, Eylül 2022’de başlayacak iki eğitim programı duyurdu. Bu eğitimlerden ilki, Software République ekosistemi için çeşitli ortak siber güvenlik eğitim modüllerini birleştirecek. İkincisi ise Fransız siber güvenlik okulu Ecole 2600 ve Fransız dijital teknolojiler mühendislik okulu EFREI ile ortaklaşa çalışarak, üç ila beş yıllık yüksek öğrenim seviyeleri için iki çıraklık programı oluşturacak.

 

Bunların yanı sıra Software République 2025 yılına kadar 10 yeni ürün ve hizmet teklifi sunmayı, 50’den fazla startup’ı kuluçka programına almayı ve en az 50 bölgeye hizmet etmeyi hedefliyor.

 

Dassault Systemes Hakkında

3DEXPERIENCE şirketi Dassault Systèmes, insan gelişimi için bir hızlandırıcı görevi görmektedir. Dassault Systèmes olarak sürdürülebilir yenilikleri hayal etmek için işletmelere ve insanlara işbirlikçi 3D sanal ortamlar sağlıyoruz. Müşterilerimiz, 3DEXPERIENCE platformumuz ve uygulamalarımızla gerçek dünyanın sanal ikiz deneyimlerini yaratarak inovasyon, öğrenme ve üretimin sınırlarını zorluyor. Dassault Systèmes, 140’tan fazla ülkedeki her sektör ve her ölçekte faaliyet gösteren 300.000’den fazla müşteriye değer katıyor.

 

© Dassault Systèmes. Tüm hakları saklıdır. 3DEXPERIENCE, Compass ikonu, 3DS logosu, CATIA, BIOVIA, GEOVIA, SOLIDWORKS, 3DVIA, ENOVIA, NETVIBES, MEDIDATA, CENTRIC PLM, 3DEXCITE, SIMULIA, DELMIA ve IFWE, Fransız “société européenne” Dassault Systèmes (Versay Ticaret Sicili No. B 322 306 440)’in ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır veya Amerika Birleşik Devletleri ve/veya diğer ülkelerdeki yan kuruluşlarıdır.

 

Atos Hakkında

Atos, 11 milyar Euro üzerinde yıllık cirosu ve 109 bin çalışanıyla dijital dönüşümün global liderleri arasında yer almaktadır. Siber Güvenlik, Bulut ve Yüksek Performanslı Bilişim alanlarında Avrupa’nın bir numaralı şirketi olan grup 71 ülkede her endüstriye özel hazırlanmış uçtan uca çözümler sunmaktadır. Karbondan arındırma hizmetleri ve ürünlerinde öncü olan Atos, müşterilerine güvenli ve karbondan arındırılmış dijitallik sağlamayı taahhüt etmektedir. Bir SE (Societas Europaea) olan Atos’un hisseleri Paris CAC 40 ESG ve Next 20 endekslerinde işlem görmektedir.

 

Atos’un amacı, bilgi ortamının geleceğini tasarlamaya yardım etmektir. Sunduğu uzmanlık ve servislerle, çok kültürlü bir yaklaşım çerçevesinde bilgi, eğitim ve araştırma faaliyetlerinin gelişmesini desteklemekte; bilimsel ve teknolojik mükemmelliğin gelişmesine katkı sağlamaktadır. Grup, dünya genelinde müşterilerine, çalışanlarına ve toplumlara güvenli bir bilgi ortamında sürdürülebilir şekilde yaşama, çalışma ve gelişme imkânı sunmaktadır.

 

 

Orange Hakkında

Orange, 2021’de 42,5 milyar Euro’luk satış rakamı ve 30 Aralık 2021’de 78.000’i Fransa’da olmak üzere dünya çapında 140.000 çalışanıyla dünyanın önde gelen telekomünikasyon operatörlerinden biridir. 30 Aralık 2021 itibariyle Orange Grubu’nun 224 milyonu mobil ve 23 milyonu sabit genişbant müşterisi olmak üzere dünya çapında toplam 271 milyon müşterisi bulunmaktadır. Grup 26 ülkede faaliyet göstermektedir. Orange aynı zamanda Orange Business Services markası altında çok uluslu şirketlere küresel BT ve telekomünikasyon hizmetlerini sağlayan lider bir şirkettir. Aralık 2019’da grup, sosyal ve çevresel sorumluluklar çizelgesi rehberliğinde operatör modelini yeniden icat etmeyi amaçlayan yeni “Engage 2025” stratejik planını sunmuştur. Öte yandan Grup, büyüme alanlarında hızlanıp, inovasyon modelinin merkezine veri ve yapay zekayı yerleştirirken, gelişmekte olan mesleklere uyum sağlamış ilgi çekici ve sorumlu bir işveren olmayı hedeflemektedir.

 

 

Renault Grup Hakkında

Renault Grup, kendini yeniden keşfeden mobilitenin ön saflarında yer almaktadır. Nissan ve Mitsubishi Motors ile olan ortaklığı ve elektrifikasyon alanındaki benzersiz uzmanlığıyla güçlenen Renault Grup; Renault, Dacia, LADA, Alpine ve Mobilize olmak üzere 5 tamamlayıcı markadan meydana gelerek, müşterilerine sürdürülebilir ve yenilikçi mobilite çözümleri sunmaktadır. 130’dan fazla ülkede kurulan şirket, şu anda 160.000’den fazla çalışanı istihdam etmektedir. 2021’de 2,7 milyon araç satmıştır. Hem yolda hem de rekabette zorlukların peşinden gitmeye hazır olan Renault Grup, değer yaratacak iddialı bir dönüşüme kendini adamıştır. Bu, yeni teknolojilerin ve hizmetlerin geliştirilmesine ve daha da rekabetçi, dengeli ve elektrikli araçlardan oluşan yeni bir ürün yelpazesine odaklanmaktır. Çevresel zorluklarla paralel olarak, grubun hedefi 2040 yılına kadar Avrupa’da karbon nötr hedefine ulaşmaktır. https://www.renaultgroup.com/en/

 

STMicroelectronics Hakkında

STMicroelectronics, son teknoloji üretim tesisleriyle 48.000 kadar yarı iletken tedarik zincirinde uzmanlaşan yarı iletken teknolojilerinin üreticisidir. Bağımsız bir cihaz üreticisi olarak ST, 200.000’den fazla müşteri ve binlerce ortakla birlikte zorlukları, fırsatları ve daha sürdürülebilir bir dünyayı destekleme ihtiyacını ele alan ürünler, çözümler ve ekosistemler tasarlamaktadır. Ürettikleri teknolojiler daha akıllı mobilite, daha verimli güç ve enerji yönetimi ile internet bileşenlerinin ve 5G teknolojisinin geniş ölçekli dağıtımını mümkün kılmaktadır. Öte yandan ST, 2027 yılına kadar karbon nötr olmayı taahhüt etmektedir.

 

Thales Hakkında

Toplumlarımızın gelişimi için güvenilir bir gelecek inşa etme hedefiyle Thales; bağlantı, büyük veri, yapay zeka, siber güvenlik ve kuantum hesaplama ile dijital ve “derin teknoloji” yeniliklerine yatırım yapan, gelişmiş teknolojilerde küresel bir liderdir. Ayrıca Thales Grup işletmeler, organizasyonlar ve hükümetlerden oluşan müşterilerine; savunma, havacılık, uzay, ulaşım, dijital kimlik ve güvenlik gibi alanlarında kritik rolleri yerine getirmelerine yardımcı olan çözümler, hizmetler ve ürünler sunmaktadır. Thales’in 68 ülkede 81.000 çalışanı vardır. Grup 2021’de 16,2 milyar Euro satış gerçekleştirmiştir.

 

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!