WP: Çin, balistik füzeler için 100’den fazla fırlatma tesisi inşa ediyor

WP: Çin, balistik füzeler için 100'den fazla fırlatma tesisi inşa ediyor
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Çin ordusunun kıtalararası balistik füzelerin fırlatılması için 100’den fazla tesis inşa etmeye başladığı belirtildi.

Washington Post (WP) gazetesinin Kaliforniya’da uydu görüntülerini inceleyen araştırmacılara dayandırdığı haberine göre Gansu eyaletinin Yumen şehri yakınlarında Çin’in nükleer başlıklı balistik füzelerine yönelik mevcut tesislerinde bulunan unsurları içeren 119 benzer yapı tespit edildi.

ABD’li uzman Jeffrey Lewis, “Buna Çin genelinde yapımı devam eden diğer tesislerin sayısını da eklersek, yapım aşamasındaki tesislerin toplam sayısı 145 olur. Çin’in nükleer kuvvetlerinin caydırıcılığını ABD’nin ilk saldırısına dayanabilecek ve ABD’nin füze savunma sistemini yenilgiye uğratmaya yetecek düzeye çıkarmayı planladığını düşünüyoruz” dedi.

Uzmanlar, Çin’in bu adımını Pekin’in nükleer alandaki imkanlarını önemli derecede genişleteceğinin göstergesi olarak yorumladı.

WP’ye göre Çin, 250-300 adet nükleer silaha sahip. Yeni tesislerde kaç adet füze konuşlandırılacağı bilinmezken WP, konuşlandırılması planlanan füzelerin sayısı 100’ün çok altında olabileceğine dikkat çekti. Ayrıca WP, Çin’in daha önce bu tür tesisleri ‘gözdağı vermek’ için inşa ettiğini ve nükleer füze konuşlandırmadığını anımsattı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!