Avustralya’da bir anket, beyaz olmayan kadınların yüzde 60’ının iş yerinde ayrımcılığa uğradığını otaya koydu

Avustralya'da bir anket, beyaz olmayan kadınların yüzde 60'ının iş yerinde ayrımcılığa uğradığını otaya koydu
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avustralya’da yapılan bir ankette, beyaz olmayan kadınların yüzde 60’ının iş yerinde ayrımcılığa maruz kaldığı tespit edildi.

Avustralya basınında yer alan bir habere göre, Beyaz Olmayan Avustralyalı Kadınlar hareketinin Murdoch Üniversitesi ile ortaklaşa yaptığı ankete katılan 543 kadına iş yerinde ayrımcılık konusunda çeşitli sorular yöneltildi.

Survey of women of colour in Australia – 60% experience workplace discrimination, https://t.co/MM0aNYQ5wZ via @TheMandarinAU

— julian webb (@julianinoz) June 25, 2021

Ankette, iş yerinde beyaz olmayan her 10 kadından 6’sının ayrımcılığa uğradığı ortaya kondu.

Katılımcıların yüzde 30’unun kimliklerinin iş yerinde artı değer olarak görüldüğünü ifade ettiği ankette, kadınların 60’ının cinsiyeti, etnik kimliği, yaşı ya da dini nedeniyle ayrımcılığa uğradığına işaret edildi.

This has to change and no better time than now. Six in 10 Australian women of colour experience discrimination at work, survey findshttps://t.co/mZOmAtg90A

— Taryn Hunt (@medlibgrl) June 25, 2021

Ayakkabı - kadın ayakkabısı
© Sputnik / Grigoriy Sisoev
Avustralya’da ‘Eve girerken ayakkabı çıkartılmalı mı, çıkartılmamalı mı?’ anketi

Ankete katılan kadınların yüzde 70’inin çalıştıkları iş yerinde kimlik, cinsiyet, din gibi farklılıklara sahip kişilerin üst pozisyonlara getirilmediği cevabını verdiği aktarıldı.

Beyaz Olmayan Avustralyalı Kadınlar hareketinin kurucusu ve yöneticisi Brenda Gaddi, sonuçların şaşırtıcı olmadığını ve ayrımcılık mağdurlarının oranın yüzde 70-80’leri bulabileceğini ifade etti.

Öte yandan, ülkede geçen hafta yapılan bir başka ankette de kadınların yüzde 51’inin cinsiyetleri nedeniyle ayrımcılığa maruz kaldığı ortaya konmuştu.

 

 

 

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!