Dışişleri Bakanı Fidan, G20 Toplantısında Küresel Yönetişim Reformu İçin Çağrı Yaptı

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Dışişleri Bakanı Fidan, G20 Toplantısında Konuştu

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Dışişleri Bakanı Fidan, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenen G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda “Küresel Yönetişim Reformu” başlıklı oturumda katılımcılara hitap etti. Fidan, çok kutuplu yeni dünya düzeninde jeopolitik gerilimlerin aşılmasında güçlü çok taraflı kurumlara ve etkin küresel yönetişim mekanizmalarına ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Küresel Yönetişimde BM Güvenlik Konseyi Reformuna Vurgu

Fidan, ihtiyaç duyulan değişimin gerçekleştirilmesinin elzem olduğunu belirterek, öncelikle BM Güvenlik Konseyi reformuna önem verilmesi gerektiğini ifade etti. “Adım atamayan” BM Güvenlik Konseyi’nin tüm BM sisteminin saygınlığına gölge düşürdüğüne dikkat çeken Fidan, daha demokratik, hesap verebilir ve uluslararası hukuk parametrelerine dayanan bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Uluslararası Finansal Sistemde Reform Çağrısı

Fidan, uluslararası finansal sisteminin daha kapsayıcı, kurala dayanan, şeffaf ve sürdürülebilir olması gerektiğine işaret etti. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki uçurumun kapatılması için uluslararası mali kuruluşların ve çok taraflı kalkınma bankalarının gelişmekte olan ve en az gelişmiş ülkelere uygun politikalar benimsemeleri gerektiğini vurgulayan Fidan, aksi halde Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşılamayacağının altını çizdi.

Fidan, bu bağlamda G20’ye önemli bir rol düştüğünü belirterek uluslararası alanda değişimin ve reformun önemine vurgu yaptı.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!