İngitere’de 16 yıl önce koronavirüsle mücadele için geliştirilen planın kaybolduğu ortaya çıktı

İngitere’de 16 yıl önce koronavirüsle mücadele için geliştirilen planın kaybolduğu ortaya çıktı
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

İngiltere’de 16 yıl önce binlerce kişinin hayatını kurtarabilecek koronavirüs pandemisiyle mücadele planının kaybolduğu öğrenildi.

The Independent’in haberine göre, 2005 yılında SARS koronavirüsü ile mücadele için İngiltere’de geliştirilen ve o zamandan beri kayıp olan salgınla mücadele stratejisi şimdi gün yüzüne çıktı.

Planın mimarlarından biri, “O zamanlar nerelerde kaybolduğunu anlayamıyorum” itirafında bulundu.

Habere göre o zaman oluşturulan belgede kişisel tecrit uygulaması, vatandaşların hareketlerinin kısıtlanması gibi tavsiyeler yer alıyordu, ayrıca test yapma gerekliliği, hastalarla temas edenlerin takibi ve kişisel koruyucu gereç stoklarının arttırılması gibi hususlardan bahsediliyordu.

Buna ek olarak plan, enfeksiyonun ‘aşırı yayılması’ tehdidi, ayrıca mekanların etkin bir şekilde ilaçlanması ve havalandırılması gibi yöntemlerle bu senaryodan kaçınmanın yolları ile ilgili ayrı bir madde içeriyordu.

‘On binlerce hayat kurtarabilirdik’

Pfizer-BionTech aşısı
© REUTERS / Cagla Gurdogan
Araştırma: Pfizer/BioNTech aşısı bir tür göz enfeksiyonu ile bağlantılı olabilir

İngiliz hükümetinin eski bilim danışmanı Prof. Sir David King’in açıklamasından alıntı yapılan haberde, “O belge gözden kaçmış. On binlerce hayat kurtarabilirdik” ifadelerine yer verildi.

Makalede ayrıca 2020’nin kış döneminde İngiltere yönetiminin Kovid-19 salgınını durdurmanın yollarını ararken ‘sıfırdan başladığı’ ifade edildi. Kaynaklardan biri ise gazetecilere verdiği demeçte, yetkililerinin ‘ülkeye ulaşmayacaklarından’ emin oldukları için bu tür enfeksiyonlara reaksiyon planlarından vazgeçtiklerini ifade etti.

İngiltere’de salgının başlangıcından bu yana yaklaşık 5.95 milyon yeni koronavirüs vakası tespit edilmiş durumda.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!