Rusya ve Çin, Ay istasyonu kurulmasına ilişkin mutabakat zaptı imzaladı

Ödüllü bilim muhabiri: Dinozorlar Ay'a NASA'dan önce ulaşmış olabilir
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), Rusya ile Çin’in Uluslararası Bilimsel Ay İstasyonu kurulmasıyla ilgili mutabakat zaptı imzaladığını duyurdu.

Roscosmos‘tan yapılan açıklamada “Roscosmos Genel Müdürü Dmitriy Rogozin ve Çin Ulusal Uzay İdaresi Başkanı Bay Zhang Kejian, Rusya ve Çin hükümetleri adına Uluslararası Bilimsel Ay İstasyonu’nun kurulması için iki ülke arasında işbirliği yapılmasını öngören bir mutabakat zaptı imzaladı” dendi.

Çin, Ay'ın HD fotoğraflarını yayınladı
© Fotoğraf : Çin Ulusal Uzay Dairesi
Rusya ile Çin, Ay’da ortak üs kurmayı planıyor

Daha önce Rus basınına konuşan Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, mutabakat zaptının, Ay‘ın ve derin uzayın keşfine ilişkin ortak veri merkezinin kurulmasında iki kurum arasında işbirliği yapılmasını öngören anlaşma uyarınca hazırlandığını söylemişti.

12 Şubat’ta Rusya hükümetinin Roscosmos’un Çin Ulusal Uzay İdaresi’yle Uluslararası Bilimsel Ay İstasyonu’nun kurulmasını öngören bir mutabakat zaptı imzalanması önerisini kabul ettiği ve kararnamenin Başbakan Mihail Mişustin tarafından imzalandığı açıklanmıştı.

Mart 2020’de Rusya ve Çin’in ikili çalışma grubu düzeyinde Ay’da üs kurmak için işbirliği imkanlarını araştırdığı belirtilmişti. Roscosmos, ikili anlaşmalar çerçevesinde, Rus Luna-26 yörünge aracının gelecekte Ay’ın yüzeyine iniş yapacak Çin modülleri için yer belirleyeceğini duyurmuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!