Soylu: Gara’da 13 masum insanı birilerinin dediği gibi misafir etmediler, işkence ettiler, sonunda da öldürdüler

Soylu: Gara'da 13 masum insanı birilerinin dediği gibi misafir etmediler, işkence ettiler, sonunda da öldürdüler
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 13 Türk vatandaşının PKK tarafından öldürülmesiyle ilgili konuştu. Soylu, “13 masum insanın kafasına kurşun sıktılar. 6 yıldır ellerinde işkence ettiler. Birilerinin dediği gibi misafir etmediler. Doğrudan işkence ettiler, sonunda da öldürdüler” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da 107. Dönem Kaymakamlık Kursu Açılış Programı’nda konuştu. Irak‘ın kuzeyindeki Gara bölgesinde 13 Türk vatandaşının PKK tarafından öldürüldüğünü hatırlatan Soylu, “1984’ten bugüne 6021 sivil vatandaşı katletti PKK. Birileri rahatsız olsun, bunu her yerde söyleyeceğim” dedi.

“1987’de yine 3 koldan saldırdıkları 30 sivil vatandaşımızı katlettikleri Pınarcık Köyü katliamı var. Bu nasıl vahşet diye kendi kendimize dövünüp dururduk. Bunu bir insan yapmış olamaz. bunu yapanlar hayvanlardan aşağı mahluklardır” ifadesini kullanan Soylu, şöyle devam etti:

“Böyle bir şey söz konusu olamaz. Aşağılık mahluklardır. Hep bu acılarla, dertlerle, fotoğraflarla büyüdük. Peçenek köyü katliamı sonrasında köye baş sağlığına gelenleri taşıyan minibüsü havaya uçurdular, 3 sivil vatandaşımız şehit oldu. 1990’da Elazığ’ın Kovancılar beldesinde 9 mühendisimizi kurşuna dizerek katlettiler. Şehitlerimizden birinin evladı hala Bakanlığımızda görevlidir. 1993’te Erzincan’da Başbağlar köyünün etrafını 100 kişilik terörist grubu sardı, 20’si köye girdi, toplam 32 kişiyi katlettiler. Aynı yıl Van’da yine kurşuna dizmek suretiyle 14’ü çocuk, 8’si kadın 26 vatandaşımızı katlettiler.

‘Bu cenazeleri biz kaldırdık’

Bu liste çok uzun. Lütfen okuyun… Bitlis’te 93’te Yasemin öğretmenin nasıl katledildiğini… Alelade bir terör örgütüyle karşı karşıya değiliz. Bunu çiçek böcek görenlere tavsiyem şu katliam listesinin bir parçasını alıp okusunlar. Sonra da dişlerimizi sıktık diye bizi devlet adabı konusunda eleştirenler düşüncelerini tekrar ortaya koysun. Kulp’ta sadece para kazanmak için ormana giden işçiler acımazsızca katledildi. Bu cenazeleri biz kaldırdık.”

Ardından “HDP’den bu katliamların hiçbiri için kınama hatırlayan var mı?” diye soran Soylu, şunları kaydetti:

“Ödleri patladı. PKK’nın insanlık, namus yoksunuz vahşi katli elebaşlarından sadece bir söz işiteceklerdi. Kalpleri mini minnacıktır onların. Ürkerler ve korkarlar. Bu milletin ayakta kalmasının bir nedeni var, ürkmemek, korkmamak. Geçen yıl 28 sivil insanımızı katlettiler, aralarında işçiler, köylüler, esnaf vardı. Hangisi tepki verdi, hangisi utandı, hangisi üzüldü. Gündemlerine bile almadılar.

‘Bu kadar olay oluyor birinin kılı kıpırdamıyor’

Kızılay’da bir polis kimlik sorduğunda en ufak eksikliği, kötü niyeti olmasa bile kötü niyetliler tarafından TBMM dahil oralara iletilen meseleler karşısında bu kadar oluyor, bu kadar olay oluyor birinin kılı kıpırdamıyor. Soruşturma yapalım, komisyon kuralım demiyorlar. Daha doğrusu diyemiyorlar. Kimisi ortaklıklarından korkuyor, 2023 seçiminde acaba bir tane oy kaybederim, Kandil’i küstürürüm de. Geçen hafta Gara’da 13 masum insanın kafasına kurşun sıktılar. 6 yıldır ellerinde işkence ettiler. Birilerinin dediği gibi misafir etmediler. doğrudan işkence ettiler, sonunda da öldürdüler. Üniversitelerde slogan atan devrim devrim diye kafa ütüleyen bayatlamış sol örgütlerden bir tane kınama var mı? yoktur. Olmaz da olamayacak da.”

‘O temsil ettiğin insandan bazıları 537 gündür kapında bekliyor’

Soylu, teröriste ‘terörist’ dedikleri için eleştirildiklerini söyledi. “Öcalan için özgürlük yapan, eylem yapan insana biz ne diyelim?” ifadesini kullanan Soylu, “Geçenlerde sırf yalakalık olsun diye yine vekiller sözde tecrit kalksın özgürlük gelsin diye açıklama yapmaya kalktılar. Yapabilirler mi? Yaptırır mıyız? Buna müsaade eder miyiz? O siyasi partiye tepki verdiğimizde bunu diyemezsiniz, 6 milyon insanı temsil ediyor diyorlar. O temsil ettiğin insandan bazıları 537 gündür kapında bekliyor. Hakaret edeceğinize ilgilenseydiniz” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!