Çin’den NATO’ya yanıt: Meydan okumalara kayıtsız kalmayacağız

Şi'den silahlı kuvvetlere talimat: Her an savaşa hazır olun
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Pekin yönetimi, NATO Zirvesi sonuç bildirgesinde Çin hakkında kullanılan ‘Güvenlik tehdidi’ ifadesine tepki göstererek “Kimseye ‘sistemik meydan okumada’ bulunmayacağız, ancak biri bize sistemik meydan okumada bulunmak isterse, kayıtsız kalmayacağız” dedi.

NATO liderler zirvesinin sonuç bildirgesinde Çin’e geniş yer ayrılması ve ‘tehdit’ olarak nitelendirilmesi, Çin yönetimi tarafından tepkiyle karşılandı. 

Tüm liderlerin tek tek karşılanmasının ardından sosyal mesafe kuralına uyularak aile fotoğrafı çektirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Karargahı'nın içindeki avluda çektirilen aile fotoğrafında, ABD Başkanı Joe Biden ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın arasında yer aldı.
© REUTERS / KEVIN LAMARQUE
2030 Stratejisi’nin kabul edildiği NATO bildirisinde Rusya ile normalleşme reddedildi, Çin ‘güvenlik riski’ ilan edildi

Çin’in Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) temsilciliği de, konuyla ilgili açıklamasında “Savunma ve askeri modernizasyon arayışımız haklı, makul, açık ve şeffaftır” açıklamasında bulundu.

NATO’nun Çin’in gelişimini ‘rasyonel bir şekilde’ ele alması gerektiği belirtilen açıklamada ayrıca, “NATO’nun Çin’i meşru çıkarlarını ve haklarını manipüle etmek, çatışma yaratmak ve jeopolitik rekabeti körüklemek için bir bahane olarak görmeyi bırakması gerekiyor” ifadelerine yer verildi. 

Açıklamanın devamında, “Kimseye ‘sistemik meydan okumada’ bulunmayacağız, ancak biri bize sistemik meydan okumada bulunmak isterse, kayıtsız kalmayacağız” denildi ve Çin’in, her zaman “barışçıl kalkınmaya” bağlı olduğu bildirildi.

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!