ÜNİVERSİTEYE GİRMEK HİÇ BU KADAR KOLAY OLMAMIŞTI 2022 AYT ZORLAMADI

Öğrenciler bütün bir yıl boyunca iyi bir üniversitede okumak için çalışmalarının ardından, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa’da düzenlenen ve 2 milyon 56 bin 512 adayın geleceğini belirlemek için girdiği AYT sınavı 19 Haziran 2022 Pazar günü gerçekleştirildi. Üniversite sınavı kapsamında Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na katılım gösteren adaylar 2022 AYT (Alan Yeterlilik Testi) soruları için araştırma yaparken YKS zor muydu, kolay mıydı sorusuna GEN Eğitim Kurumları eğitim uzmanları detaylı bir analizle yanıt verdi.

Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

ÖSYM tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen üniversite sınavı sonrasında GEN Eğitim Kurumları’ndan yapılan açıklamada; “2022 AYT’ye genel olarak bakıldığında geçmiş yıllar ile aynı zorluk derecesinde olduğunu söyleyebiliriz. Adaylar, Fen ve Sosyal Bilimler bölümlerinde beklendiği gibi rahat bir sınav geçirdiler” denildi.

GEN Eğitim Kurumları eğitim uzmanlarının, 2022 AYT (Alan Yeterlilik Testi)’ne ilişkin detaylı değerlendirmeleri şöyle;

GEN EĞİTİM KURUMLARI MATEMATİK BÖLÜMÜ

2022 AYT Matematik soruları MEB müfredatı ve kazanımları doğrultusunda sorulmuş olup cebirsel kısımda işlem ve yorum soruları birlikte harmanlanmıştır. Geometri kısmında ise şekilleri öğrencilerin çizmeleri gereken tarzda şekilsiz sorular sorulmuştur. Genel olarak 2022 AYT Matematik soruları zorluk derecesi olarak 2019 ve 2020 yıllarındaki AYT sınavları ayarında sorulmuştur.

GEN EĞİTİM KURUMLARI EDEBİYET BÖLÜMÜ

2022 AYT sınavı Edebiyat soruları müfredat kapsamında ve orta zorluk düzeyinde gerçekleşmiştir. Şiir bilgisi sorularında eski Türkçe kelimelerin olması öğrencileri zorlasa da tiyatro, hikaye ve roman türleri ile ilgili sorularda hatırlanması kolay eser ve yazarlar sorulmuştur. Aynı zamanda sınavda öğrencilerin okuduğunu anlama ve yorumlamasına dayalı sorular da bulunmaktadır. Sınav genel kapsamıyla her yıl olduğu bilgiyi ölçmeye yönelik olmuştur.

GEN EĞİTİM KURUMLARI FİZİK BÖLÜMÜ

2022 AYT sınavında Fen testi Fizik branşında; 11.Sınıf müfredatından 6 soru, 12.Sınıf müfredatından ise 8 soru sorulmuştur. Sınav, MEB kazanımlarına uygun, kavram bilgisini sorgulayan, işlem içermeyen, öncüllü, seçenekleri çeldirici ve çalışan öğrencinin zorlamayacağı nitelikte sorulardan oluşmuştur.

GEN EĞİTİM KURUMLARI KİMYA BÖLÜMÜ

2022 AYT Kimya soruları MEB müfredat ve kazanımlarına uygun olarak hazırlanmıştır. İşlem ve yorum soruları bir arada harmanlanmıştır. 12.sınıf konularından ikisi kimya ve elektrik, üç tanesi organik kimya olmak üzere 5 soru, geri kalan 8 soru 11. Sınıf müfredatına ait olup soru dağılımı beklendiği gibi yapılmıştır. 11.sınıf konuları gazlar, sıvı çözeltiler, kimyasal tepkimelerde enerji, hız, denge konularından olup yıllardır sorulmayan çözünürlük dengesinden de soru bulunmaktadır. Birçok kavramı içeren sorular sorulması Sınavı oyalayıcı hale getirmiştir.

GEN EĞİTİM KURUMLARI BİYOLOJİ BÖLÜMÜ

2022 AYT Biyoloji soruları müfredat doğrultusunda 11.sınıf ve 12.sınıf konularından orantılı olarak sorulmuştur. Öğrencilerimizden aldığımız bilgilerden yola çıkarak, Ekoloji konusundan grafik yorumlama gerektiren bir soru dışında, genel olarak soruların yoruma dayalı olmayıp biyoloji dersi alan bilgisini ölçmeye yönelik olduğunu gördük. 12.sınıfın son konularından olduğu için korkulan Bitki Biyolojisi ünitesinden gelen soruların zorlayıcı olmadığı, yüzeysel bilgiyi ölçtüğü, 11.sınıf konusu olan İnsan Fizyolojisinden soruların ayrıntı bilgi gerektirdiği, şıkların da çeldirici olduğu görüldü. Genel olarak soruların zor ve bilgiye dayalı olduğu, ancak alana iyi hazırlanan öğrenciler tarafından rahat çözülebileceği sonucuna ulaşabiliriz.

GEN EĞİTİM KURUMLARI TARİH BÖLÜMÜ

2022 AYT Tarih soruları MEB kazanım ve müfredata uygun olarak sorulmuştur. Sosyal Bilimler-2 Tarih soruları beklediğimiz gibi Sosyal Bilimler-1 Tarihten daha zor sorulardan oluşmaktadır. Genel anlamda zorluk derecesi olarak orta-zor bir sınav yapılmıştır. İnkılap tarihi, tarihe yardımcı bilimler konularının sınavda belirleyici olacağı görülüyor.

GEN EĞİTİM KURUMLARI COĞRAFYA BÖLÜMÜ

2022 AYT Coğrafya soruları MEB müfredatı ve kazanımlarına uygun olarak sorulmuştur. 11 ve 12. Sınıf konularından oluşan bir sınav olup harita bilgimizi bolca ölçmüşlerdir. Ekstrem olaylar, kültür bölgeleri, yerleşme coğrafyası gibi konulardan sorular sorulmuştur.

 

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!