Üzüm hasadı başladı fiyat hâlâ belirsiz

Üzüm hasadı başladı fiyat hâlâ belirsiz
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Advert

Ülkenin birçok noktasında üzüm hasadı başladı ancak alım fiyatı henüz açıklanmadı. Üzümün kilo maliyetinin 2 lira 80 kuruş olduğunu söyleyen üreticiler “4 kilodan 1 kilo kuru üzüm çıkıyor. Fiyatın en az 18 lira olması lazım” diyor.

Üzüm hasadı başladı fiyat hâlâ belirsiz

Denizli’de üzüm hasadı başlamasına rağmen beklenen üzüm alım fiyatları hala açıklanmadı. CHP Genel Başkan Yardımcı Gülizar Biçer Karaca’ya yaşadıkları sorunları anlatan bir üzüm üreticisi, “Sıkıntı şu TARİŞ, üzüm fiyatlarını sezondan önce açıklamıyor. Üretici, ürünümü kurutayım mı, şuruba mı vereyim, şaraba mı vereyim düşüncesinde. 4 kilo üzümden 1 kilo kuru üzüm çıkıyor. Bu fiyatın en azından 17-18 (lira) olması lazım” dedi.

Üzüm üreticileri, haftalardır açıklanacak üzüm alım fiyatını bekliyor. Karaca, Denizli Buldan’da üzüm üreticilerinin sorunlarını dinledi. Üzüm satış kooperatifi birliği olan TARİŞ’in fiyat açıklamadan alım yaptığını söyleyen Denizlili üzüm üreticisi, tarım sigortası olan TARSİM’den çok düşük oranlarda hasar desteği aldıklarını belirtti. Üreticinin umutla açılanacak fiyatları beklediğini ifade eden çiftçi, “Sıkıntı şu; TARİŞ, üzüm fiyatlarını sezondan önce açıklamıyor. Üretici, ürünümü kurutayım mı, şuruba mı vereyim, şaraba mı vereyim düşüncesinde” dedi.

ZARAR DESTEĞİNİ DEVLET KESİYOR

Üzümlerini bu yıl dolu vurduğunu söyleyen çiftçi, “Biz bu bağı sigorta yaptırıyoruz TARSİM’e, sözde devletin güvencesi altındayız. Buraya eksper geldiği zaman bakıyor, üzümlerimizi inceliyor. Zaten yüzde 9’unu devlet kesiyor. Geliyor benim bağıma, diyor ki ‘Bu üzümde yüzde 11-12 hasar oluşmuş.’ Ben zaten bunun yüzde 3’ünü alabiliyorum. Ama tüccar geldiği zaman ‘Senin bağını dolu vurmuş. Ben bu üzümü almam arkadaş’ diyor. Sıkıntı çok fazla. Malımız duruyor. Normalde önceden 15-25 Ağustos arası bu üzümün hasat dönemidir. Bu tarihlerde bitmesi gerekiyor. Ama bağımızda yarıdan fazlası duruyor, alan yok.

ÜZÜM DALDA KALACAĞINA VERİYORUZ

Tüccarın kendileriyle yaptığı fiyat anlaşmasından sonra ikinci alım sırasında fiyatı düşürdüğünü belirten üzümcü, “Pazar çöktü. Ben bu işten zarar ettim… Aslında zarar eden yok. Onlar bizden daha çok kazanıyor” dedi. Üzümün kendisine kilo maliyetinin 2 lira 80 kuruş olduğunu belirten üretici, “İşçi tutarsan zaten masrafı çok daha fazla. Ne yapalım? Üzüm dalda kalacağına veriyoruz” diye konuştu. TARİŞ’in kuru üzüm fiyatını açıklamadan alıma başladığını ifade eden üretici, “4 kilo üzümden 1 kilo kuru üzüm çıkıyor. Bu fiyatın en azından 17-18 (lira) olması lazım. Geçen sene tek seferde aldığım ilaca iki katı para ödedim. Ben buradan bir traktör üzüm döktüm. Elimde kalan para 310 lira. İşçiye verdim 300 lira. 10 lira kaldı bana. 4 ekmek alamadım o paraya. TARİŞ başkanları ne işe yarıyor. Benim aklım ermiyor. Buldan’da üzümünü kesmeyen birçok insan var. İnsanlar kurutmaya da sermeye de korkuyor.

“Bugün bu bölgedeki bütün bağların Ziraat Bankası’na ya da başka bankalara ipoteği var. Oradan çektiğimiz krediler ödenmiyor” diye konuşan üretici, yaş üzümün kiloda 4 buçuk liranın altında olmaması gerektiğini söyledi.

ANKA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bu Yazıya Tepki Ver
Giriş Yap

Habere Doğru ayrıcalıklarındandan yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!